25 października 2012

Sprzątanie domu przyjazne dla zwierząt


Źródło zdjęcia: http://dogslifemagazine.com/pet-friendly-house-cleaning/


Środki czystości występują w każdym domu. Każdy z nas ma płyn do mycia naczyń, kostki do zmywarki, płyn do mycia toalet, proszki do prania i tym podobne akcesoria do sprzątania, jednak mało kto zastanawia się nad niebezpieczeństwem jakie niosą te środki dla naszych zwierząt, nas samych i środowiska naturalnego.
                Według agencji amerykańskiej EPA( Enviromental Protection Agency) do ponad połowy wypadków dochodzi w domu, a dużą część stanowią zatrucia środkami czystości. Na kontakt z niebezpiecznymi substancjami szczególnie narażone są dzieci, a także zwierzęta, na których skupię się w poniższym artykule.  Zwierzęta jak i małe dzieci są najbardziej narażone na niebezpieczne substancje znajdujące się w tradycyjnych środkach czystości, ponieważ mają kontakt z podłogą i zarówno małe dzieci jak i koty wszytko próbują wkładając do buzi/pyszczka.  Chodząc , leżąc i jedząc z podłogi, czy blatu umytego chemicznymi środkami narażone są na zatrucie.
               Związki wykorzystywane w tradycyjnych środkach czystości są najczęściej substancjami bardzo drażniącymi i szkodliwymi dla zdrowia. Zwierzęta mające stały kontakt z tymi substancjami mogą być narażone na wystąpienie raka, anemię, uszkodzenie wątroby i nerek.
Jednym z najczęściej występujących pierwiastków jest chlor, który można znaleźć w środkach do czyszczenia toalet, wybielaczach, środkach dezynfekujących, płynach do mycia podłóg oraz w tabletkach do zmywarki. Największym zagrożeniem dla zdrowia zwierząt są opary chloru, które są cięższe od powietrza z tego względu kumulują się blisko ziemi, właśnie na takiej wysokości na jakiej poruszają się psy, koty i inne zwierzęta. Opary chloru są bardzo silnie drażniące (mogą podrażniać skórę, oczy oraz wdychane podrażniają płuca). 
Drugim bardzo powszechnie występującym związkiem jest amoniak, który można powszechnie spotkać w płynach do mycia szyb, do mycia piekarników, płyt indukcyjnych i tym podobnych przedmiotów.  Wdychanie amoniaku może doprowadzić do oparzenia dróg oddechowych i może przyczynić się do wystąpienia astmy.
Kolejną grupą związków są etery glikolowe, które powszechnie można spotkać w środkach do czyszczenia szyb i dywanów. Spożycie przez zwierze środka zawierającego etery glikolowe może skutkować niedokrwistością, uszkodzeniem płuc lub nerek.
Należy też wspomnieć o formaldehydzie, który występuje czasami w mydłach, a nawet w niektórych szamponach dla zwierząt, a jest substancją rakotwórczą. 

Produkty do sprzątania, na które dobrze jest zwrócić uwagę

  • Płyny do mycia podłóg- często płyny do podłóg, szczególnie te do pielęgnacji drewna, zawierają olejek sosnowy, który po spożyciu może być trujący. Płyny do mycia podłóg są o tyle niebezpieczne, że często jest tak iż zwierzęta chodzą po niewyschniętej powierzchni, a następnie myją się oblizując łapki. Do zatrucia może także dojść podczas jedzenia z podłogi.
  • Środki do mycia toalet- zwykle zawierają w swoim składzie żrące substancje, a wśród nich chlor. Są szczególnie niebezpieczne dla amatorów picia wody z toalety.
  • Środki do mycia szyb- najczęściej zawierają amoniak, który jak już wspomniałam podczas wdychania podrażnia błony śluzowe układu oddechowego.
  • Proszek do prania- zawiera w swoim składzie fosforany, które powodują zanieczyszczenie środowiska. Często zawiera różnego rodzaju detergenty i wybielacze. Pozostałości proszku na legowiskach, czy kocach zwierząt może doprowadzić do podrażnienia skóry, a w przypadku żucia, czy gryzienia legowiska, czy zabawki może dojść do zatrucia. 

Niebezpieczne mieszanie


Kolejnym niebezpieczeństwem jest mieszanie kilku różnych środków czystości. Niejednokrotnie połączenie dwóch różnych produktów czyszczących może powodować iż zajdzie między nimi reakcja chemiczna, której produktem będzie na przykład trujący gaz. 

Toksyczne mieszanki:

Wybielacz zawierający chlor i Wybielacz zawierający amoniak oraz Wybielacz chlorowy i Środki zawierające kwasy

Pod żadnym pozorem nie należy mieszać wybielaczy chlorowych z amoniakowymi oraz ze środkami zawierającymi w swoim składzie kwasy. Takie połączenie powoduje iż powstaje silnie drażniący chlor, który kumuluje się przy ziemi i może poważnie zagrozić pupilom w domu, a także nam samym.

Wybielacz i ocet

Nigdy nie należy mieszać środków zawierających wybielacz z octem, substancjami do mycia toalet, zlewów, kuchenek, podłóg oraz szkła (te ostatnie często zawierają amoniak), a także środkami do kafelek łazienkowych i do usuwania pleśni. 

Zdrowa i ekologiczna alternatywa

Istnieje wiele niedrogich, łatwych  i naturalnych alternatyw dla żrących środków czystości, które są bezpieczne dla środowiska i zwierząt :

  • Soda- czyści, odświeża, zmiękcza wodę
  • Cytryna/kwasek cytrynowy- zawiera jeden z najsilniejszych kwasów ze wszystkich produktów żywnościowych przez co nadaje się do dezynfekcji
  • Boraks (boran sodu)- czyści, odświeża, dezynfekuje, zmiękcza wodę, czyści podłogi i ściany
  • Ocet- pomaga w usuwaniu tłuszczu, pleśni, brzydkich zapachów, niektórych plam.
  • Orzechy piorące- można je wykorzystać do prania, mycia podłóg, blatów, do zmywarek, jako środek do mycia zwierząt
  • Mydelnica- odwar z tej rośliny nadaje się do prania delikatnych tkanin, a także do mycia ciała.
 

Można także skorzystać z gotowych ekologicznych środków do czyszczenia domu. Jedną z takich firm wypróbowaną przeze mnie jest Lilly’s Eco Clean. Produkty te opierają się tylko na naturalnych składnikach, a ich formuły bazują na starych domowych sposobach czyszczenia i wykorzystują ocet, sól stołową, kwasek cytrynowy, olejki eteryczne, wodę, oraz detergenty pozyskane z naturalnych źródeł takich jak kokosy. Nie zawierają fosforanów, fenolu, ropopochodnych związków ani innej szkodliwej chemii, a mimo to są równie skuteczne jak zwykłe środki czystości i pozostawiają delikatny zapach. Dzięki dodatkowi olejków eterycznych, kwasu cytrynowego, soli i octu działają też bakteriobójczo.  Stosując naturalne środki czystości mamy pewność, że nasz pupil nie ulegnie zatruciu. Oprócz ekologicznych środków czystości można też zainwestować w parownicę, którą świetnie myje się podłogi, okna, prasuje ubrania, a także dezynfekuje.

Źródła:

http://eartheasy.com/blog/2012/03/8-common-household-chemicals-harming-your-pets-their-non-toxic-alternatives/
http://www.orzechy-piorace.baza-wiedzy.com/
http://eartheasy.com/live_nontoxic_solutions.htm
http://www.dogster.com/cleaning/cleaning-products-that-are-not-dog-safe
http://dogslifemagazine.com/pet-friendly-house-cleaning/

Autor: Tamara Truch