8 października 2013

Toksyczne zabawki dla zwierząt

      Naturalnym zachowaniem psa jest żucie i obgryzanie różnych przedmiotów. Aktywność ta pozwala psu rozładować emocje, uspokoić się i zabić nudę. Żucie stymuluje zarówno ciało jak i umysł psa. Zabawa sama w sobie ma dla psów także bardzo duże znaczenie- pozwala wyładować energię, poprawia sprawność, zacieśnia więź pomiędzy psami lub pomiędzy psem, a jego właścicielem. 

     W przypadku kotów zabawa pozwala zaspokoić instynkt łowiecki, stymuluje umysł i ciało i oczywiście pozwala rozładować emocje.Z tego względu dla właściciela psa, kota lub obu tych gatunków praktycznie niezbędnym wyposażeniem w domu powinny być różnego rodzaju zabawki. 
Rada: Najlepiej mieć w domu kilka różnego rodzaju zabawek, jednak bawić się nimi na zmianę z pupilem tak aby mu się nie znudziły.
I tutaj pojawia się pytanie: jakie zabawki wybrać dla swojego pupila?

      Niektórzy na pewno pamiętają historię z 2008 roku o dużej ilości zabawek dla dzieci produkowanych w Chinach na potrzeby dużych firm, które zostały pomalowane farbami o dużej zawartości ołowiu. Po tej historii zaostrzono na świecie regulacje dotyczące ilości ołowiu w zabawkach dla dzieci. Co ciekawe duża część zabawek dla psów i kotów także produkowana jest w Chinach i farbowana jest tymi samymi sposobami, co zabawki dla dzieci. Jednak główna różnica jest taka, że nie przeprowadzono oficjalnych badań na temat dopuszczalnej, bezpiecznej dla zdrowia zwierząt ilości metali ciężkich i innych substancji w zabawkach i akcesoriach. W związku z tym nie ma także dokładnych regulacji na ten temat, co sprawia iż producenci zabawek mogą produkować je z czego tylko chcą.
      W 2009 roku Centrum Ekologii w Michigan, które jest organizacją non-profit i zajmuje się analizą toksyn w zabawkach dla dzieci, a także w innych przedmiotach codziennego użytku, rozpoczęło testowanie różnych akcesoriów dla zwierząt. Podczas badań okazało się iż:

  • Na ponad 400 produktów dla zwierząt jakie przetestowano aż 45% zawierało wykrywalne ilości jednej lub kilku substancji toksycznych takich jak arszenik, chlor i brom, które to są kancerogenne, wpływają na zdolności rozrodcze, upośledzają rozwój fizyczny i myślowy oraz uszkadzają wątrobę.
  • Z wszystkich testowanych tenisowych piłek dla psów aż 48% zawierało wykrywalne ilości ołowiu. Co ciekawe piłki tenisowe produkowane specjalnie dla zwierząt zawierały więcej ołowiu niż piłki tenisowe dla sportowców. 
  • Podczas gdy 1/4 z badanych produktów zawierała wykrywalne ilości ołowiu aż 7% z tych produktów zawierało ponad 300 ppm ołowiu, czyli więcej niż jest przewidziane w zabawkach dla dzieci w USA (W Europie maksimum to 90 ppm). Prawie połowa badanych obroży dla zwierząt zawierała ołów, z czego 27% zawierała go ponad 300 ppm. [1] 
       Oprócz metali ciężkich wiele gumowych akcesoriów dla zwierząt zawiera Biseptol A (BPA) oraz ftalany, które to zaburzają gospodarkę hormonalną, która to może mieć wpływ na rozwój męskich narządów płciowych i przebieg ciąży.
      Koty, a w szczególności psy są bardzo narażone na działanie szkodliwych substancji zawartych w zabawkach jako iż gryzą je, żują, ślinią i mają z nimi codzienny kontakt. Grupa badaczy pod przewodnictwem Kimberly Wooten zbadała ile BPA i ftalanów dostaje się z plastikowych psich aportów do misek z psią śliną. Okazało się iż aporty, na których symulowano żucie uwalniały więcej ftalanów i BPA niż nowe aporty, czy te pozostawione na dworze. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Enviromental Working Group wykazały, że w moczu i krwi badanych psów znajdowały się produkty rozkładu niektórych ftalanów w ilościach przekraczających 1,1 do 4,5 raza od tych wykrytych u ludzi. Sugeruje to iż psy są o wiele bardziej narażone na działanie tych chemikaliów niż ludzie. [2]
     Na szczęście w gąszczu różnych marek akcesoriów dla zwierząt pojawiają się też te, które są wykonane całkowicie z naturalnych składników przez co są bezpieczne dla zdrowia zwierząt i ludzi. Najczęściej używanymi materiałami jest juta, tworzywa wykonane z bambusa, trzciny cukrowej lub innego materiału roślinnego, wata stworzona z recyklingu plastikowych butelek i naturalna guma. Na polski rynku też można od jakiegoś czasu znaleźć ekologiczne akcesoria dla psów i kotów. Poniżej przedstawiam kilka "zielonych" akcesoriów i ich producentów:

1. West Paw Design

Amerykańska firma oferująca całą gamę akcesoriów ekologicznych dla psów i kotów. Obecnie na naszym rodzimym rynku mamy ekologiczne zabawki tego producenta z autorskiego, w pełni bezpiecznego materiału Zogoflex. Zogoflex jest to opatentowany niesamowicie trwały materiał używany do produkcji zabawek dla psów. Materiał ten pływa po wodzie, jest sprężysty i przeznaczony do recyklingu, a proces produkcji nie powoduje powstawania praktycznie żadnych odpadów przez, co jest bezpieczny dla środowiska.

Zogoflex nie zawiera BPA oraz fralanów, metali ciężkich, lateksu, kauczuku, hormonów, czy azbestu- jest całkowicie nietoksyczny i zgodny z FDA (Amerykańska Agencja ds. żywności i leków-jest odpowiedzialna za kontrolę żywności dla ludzi i zwierząt, suplementów diety, leków dla ludzi i zwierząt, kosmetyków, urządzeń medycznych i urządzeń emitujących promieniowanie, materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych w USA.)- co oznacza, że jest nawet bezpieczny po zjedzeniu.

2. BecoThings

Angielska firma zajmująca się produkcją akcesoriów dla psów i kotów z ekologicznych materiałów roślinnych. W Polsce można kupić bambusowe miski oraz łopatki do karmy.

3. Hip Doggie

Designerska firma, która w swojej ofercie ma między innymi zabawki z organicznej bawełny z piszczałką doskonałe dla małych piesków.
 
4. Planet Pet Society

Fińska firma produkująca bambusowe miski oraz zabawki z juty i sztruksu dla psów.5. Paul Frank

Firma, której twarzą jest słynna małpka oferuje legowiska wypełnione watą uzyskaną z recyklingu plastikowych butelek.

6. Bowl and Bone Republic

Polska firma, która w swoim asortymencie posiada między innymi bawełniane zabawki o różnych ciekawych kształtach.


7. Kong

Słynna firma Kong do swojej oferty dodała jakiś czas temu serię dla kotów Kong Naturals, w której znajdują się zabawki tylko z naturalnych składników takich jak słoma i pióra.

8. Natures First

Firma oferująca naturalne zabawki i wędki dla kociaków.9. Cat&Rina

Producent ekologicznych, wytrzymałych drapaków z kartonu.