15 czerwca 2011

Dieta B.A.R.F- nowatorskie spojrzenie na żywienie psów i kotów

Co to jest dieta B.A.R.F?
 
B.A.R.F jest skrótem od słów Biologically Appropriate Raw Food, które dosłownie oznaczają Biologicznie odpowiednie surowe jedzenie.

Koncepcja diety B.A.R.F zrodziła się dość dawno temu, bo w roku około 1990 w Australii. Australijski weterynarz, a także hodowca psów dr Ian Billinghurst po wielu latach przyjmowania psów i kotów z alergiami, biegunkami i innymi schorzeniami, a także po latach karmienia swoich psów komercyjnymi karmami, które to zaczęły cierpieć na podobne dolegliwości jak jego pacjenci, zaczął zastanawiać się nad prawidłową dietą dla psów i kotów.

Dzięki zdobytej wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu leczenia i opieki nad zwierzętami oraz dzięki ciągłej chęci dokształcania i poszerzania wiedzy z zakresu żywienia psów i kotów dr Billinghurst skonstruował podstawy filozofii żywienia psów i kotów zgodnie z ich ewolucyjnym przeznaczeniem. Już po paru miesiącach stosowania diety składającej się z surowego mięsa, kości, podrobów, warzyw oraz odpowiednich suplementów u własnych psów dr Billinghurst zauważył porażający efekt w postaci poprawy okrywy włosowej oraz ogólnego stanu zdrowia. Przez ostatnie ponad 20 lat koncepcja B.A.R.F ewoluowała i jest teraz coraz bardziej znana na całym świecie wśród właścicieli psów, kotów, a także fretek.Filozofia diety B.A.R.F


Główne założenie diety B.A.R.F  jest takie iż psy oraz koty natura przystosowywała przez miliony lat do jedzenia określonego typu pokarmów, dlatego najlepszym sposobem na ich żywienie jest podawanie pokarmów do których organizmy naszych pupili są ewolucyjnie przystosowane.

Jeśli chcesz przejść ze swoim kotem, czy psem na dietę B.A.R.F powinieneś zapomnieć raz na zawszę o komercyjnych karmach zawierających zboża.  Zboża rozkładają się do cukrów, które to mogą powodować nadmierny rozrost drożdży. Dodatkowo zboża mogą być przyczyną wielu chorób takich jak: alergie, problemy z uszami, problemy ze stawami oraz z układem trawiennym.

Biologicznie odpowiednia dieta dla psów i kotów to taka, która składa się z podobnych rzeczy, które jedzą dzicy przodkowie naszych pupili. Te składowe diety to mięso, kości, wnętrzności, tłuszcz, nadtrawione części roślin oraz inne pożywienie, które w naturze jedzą psowate i koty.

Należy zauważyć iż koty i psy mimo różnorodności ras, wielkości i kształtów nie różnią się zapotrzebowaniem na podstawowe składniki odżywcze od swoich kolegów. Bernardyn ma taki sam układ pokarmowy jak Jamnik, a Pers taki sam układ pokarmowy i potrzeby żywieniowe jak kot Syjamski – ich podstawowa fizjologia nie uległa zmianie mimo wielu lat hodowli.

Należy również zaznaczyć iż dieta B.A.R.F nie odzwierciedla w 100% naturalnej diety dzikich psowatych i kotów. Stosując dietę B.A.R.F nie musisz iść na polowanie, czy też wysyłać na nie psa lub kota.

Dieta dr Billinghursta jest próbą jak najwierniejszego naśladowania diety dzikich przodków psa i kota z produktów ogólnie dostępnych w sklepach.

Stosując dietę B.A.R.F nie mamy na myśli powrotu naszych pupili na łono natury, gdzie czeka na nie szereg bardzo poważnych zagrożeń takich jak: głód, brak schronienia, samochody  oraz inne drapieżniki.

Dieta B.A.R.F ma pomóc w maksymalizacji zdrowia w warunkach domowych, dlatego o tej diecie mówi się iż jest to biologicznie odpowiednie, a nie naturalne pożywienie. Należy o tym pamiętać.


Dieta B.A.R.F – karmienie surowym mięsem?Dieta B.A.R.F nie polega tylko na podawaniu zwierzętom samego surowego mięsa.  Podając swojemu pupilowi samo mięso możesz mu bardziej zaszkodzić niż pomóc!

Aby dieta Twojego pupila była zrównoważona i pełnowartościowa należy oprócz mięsa podawać mu kości, podroby, warzywa oraz odpowiednie suplementy.  Ilość oraz skład podawanego surowego jedzenia powinien być odpowiednio dobrany do wieku oraz aktywności.

Przykładowe mięsa, które można wykorzystać w diecie B.A.R.F:
http://www.dog-obedience-training-review.com/best-dog-food.html
- indyk
- struś
- sarnina
- jelenina
- cielęcina
- kurczak 
- wołowina
-mięso z nutrii
- baranina
- jagnięcina
- gęś
- bażant


W przypadku braku dostępu do różnorodnych mięs ze sprawdzonego źródła można także skorzystać z gotowych mrożonych mieszanek mięsnych (cielęcina, wołowina, struś, sarnina, indyk) z kością lub bez np. firmy BIOSK, które wystarczy rozmrozić dodać w odpowiednich proporcjach suplementów, podrobów oraz innych dodatków (według jadłospisu) i już można podawać pupilowi.


Przykładowe podroby:
- wątroba indycza, wołowa, kurza
- serca indycze, wołowe, kurze
- żołądki kurze, wołowe, indycze


Przykładowe naturalne suplementy wykorzystywane w diecie B.A.R.F zarówno przez właścicieli kotów jak i psów: 

http://www.kaltersberg.com
- olej z łososia
- olej z kiełków pszenicy
- tran z wątroby dorsza
- mączka kostna
- drożdże browarnicze
- mączka z alg morskich
- sól himalajska
- suszona krew
- probiotyki
- suszona marchew

i wiele innych. 


Więcej o suplementach i konieczności ich stosowania można poczytać na kocim forum o diecie B.A.R.F (chatul.pl) lub na forum dla właścicieli psów (dogomania.pl)Oprócz konieczności używania suplementów oraz warzyw należy także pamiętać iż dieta B.A.R.F dla psów znacznie różni się od diety B.A.R.F dla kotów, dlatego należy stosować przepisy i zasady zgodne z naturą i potrzebami Twojego pupila. Tak samo jak w przypadku karm, tak samo w przypadku karmienia według dr Billinghursta nie należy dla kotów stosować jadłospisu psiego i na odwrót, ponieważ może to grozić problemami zdrowotnymi związanymi z niedoborami i/lub nadwyżkami witamin i minerałów.


Zalety stosowania diety B.A.R.F u psów i kotów


http://cat-purrfect.com/making-raw-cat-food/

   1. Psy i koty na surowej diecie są zdrowsze od zwierząt na komercyjnych karmach z zawartością mięsa na poziomie 3-20% i z samymi zbożami.


- błyszcząca sierść
- mocny włos
- gęste futro
- koniec ze śmierdzącym oddechem
- koniec z otyłością i niedowagą
- koniec ze śmierdzącymi kupami na spacerze i w kuwecie
- więcej energii i chęci do zabawy
- koniec z alergiami i problemami ze skórą
- zwiększona odporność

2. Karmiąc dietą skomponowaną przez siebie możesz mieć pewność, że dajesz pupilowi produkty najwyższej jakości.


3. Z  dietą B.A.R.F sam decydujesz jakiej jakości składniki znajdą się w diecie Twojego zwierzaka i możesz mieć pewność, że wszystko jest świeże i zdrowe.

4. Przygotowując samemu mieszanki możesz dobierać dietę w zależności od potrzeby.


5. Sam łatwo możesz kontrolować ile i, co zje Twój pupil i nie jesteś skazany na ufanie iż w składzie na przykład nie ma kurczaka, który uczula Twojego psa lub kota. Po prostu go nie dodajesz! W zależności od potrzeb możesz w każdej chwili zmienić kompozycję składników.

6. Zacieśniasz więź ze swoim pupilem, ponieważ zaczynasz go uważnie obserwować, a każdy sukces w diecie B.A.R.F jest waszym wspólnym sukcesem!Kilka mitów na temat diety B.A.R.FMit 1. Trudno jest przygotować mieszanki.


Nie jest to prawdą, ponieważ można się oprzeć na już skomponowanych i sprawdzonych przez kogoś przepisach. Wystarczy kupić składniki, zmielić (opcjonalnie), odważyć, wymieszać i już.

Dla kreatywnych i lubiących się uczyć jest opcja korzystania ze specjalnego kalkulatora, który pomaga samemu skomponować mieszanki.


Jedyną trudnością może być na początku kupienie odpowiedniej ilości suplementów i sprzętu.


Mit 2. Dieta BARF jest tylko dla hodowców biorących udział w wystawach, a zwykłemu kotu, czy psu wystarczą same warzywa, mięso i ryby bez tych wyszukanych dodatków.


Nie jest to prawdą, ponieważ karmiąc kota lub psa tylko samym mięsem, warzywami i rybami nie dostarczymy mu w odpowiednich proporcjach niezbędnych witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i tauryny (w przypadku kotów), co poskutkuje zamiast poprawą zdrowia niedoborem składników żywieniowych i ogromnymi problemami zdrowotnymi.


Mit 3.  Zwierze, które nie je chrupek , a je miękkie mieszanki będzie miało problemy z zębami.


Kolejny mit. Na diecie B.A.R.F bardzo łatwo dbać o uzębienie zwierzęcia. W przypadku kotów wystarczy np. raz w tygodniu dać kotu do zjedzenia całe udko z kurczaka, skrzydełko, bądź szyję. Kociak żując mięso, kości i chrząstki automatycznie czyści zęby.

W przypadku psów wystarczy dawać szyje indycze, korpusy z kurczaka, kości wołowe i inne naturalne gryzaki, aby prawidłowo dbać o dziąsła i zęby.


Mit 4.  Suplementy ciężko znaleźć i dostać, nie ma ich w jednym miejscu.
http://rogcad.com/homecooked/index.htm


Znów fałsz.


Nasz sklep Ekozwierzak powstał między innymi z myślą o ludziach stosujących B.A.R.F.

Wciąż poszerzamy jego dział z suplementami do tejże diety! Jeśli nie możesz czegoś znaleźć wystarczy, że do nas napiszesz, a postaramy się pomóc.


Mit 5.  Kości są niebezpieczne dla zwierząt.


Przede wszystkim kości nie powinno się gotować, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury stają się one miękkie i mogą się intensywnie łamać.

Większość psów i kotów nie ma problemów z kośćmi i nie jest prawdą iż nie można ich podawać. Są one doskonałym źródłem wapnia i fosforu oraz przyczyniają się do usuwania kamienia nazębnego przez co dbamy o jamę ustną pupila.

Dla osób, które mimo wszystko mają obawy w karmieniu kośćmi pupila polecam mielenie kości lub dodawanie do pokarmu mączki kostnej np. Dr Clauders Mączka Kostna.


Mit 6. Psy karmione surowym mięsem stają się agresywne i łakną krwi.


Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych definitywnie obaliły ten mit. Nie ma związku między karmieniem psa surowym mięsem, a wzrostem agresji.

Niektórym psom tak smakuje B.A.R.F, że przy misce zamieniają się w małe żarłoczne odkurzacze i jak nigdy dotąd nie broniły miski to w przypadku tak dobrego jedzenia mogą zacząć, jednak nie wiąże się to z tym iż surowe mięso budzi instynkt zabójcy.Mit 7. Pies na diecie B.A.R.F zacznie polować na dzikie zwierzęta.


Każdy źle prowadzony, niewybiegany i  zostawiony sam sobie pies, który posiada odrobinę instynktu łowieckiego może zacząć polować na dzikie zwierzęta dla zaspokojenia głodu (z desperacji), rozładowania energii, czy zabicia czasu.

Watahy zdziczałych psów to w rzeczywistości grupy wystraszonych, smutnych, głodnych i zdesperowanych zwierząt, którym nie pozostawiono innego wyboru. 

Zadbany, kochany pies, który ma codziennie pełną miskę (z mięsem) i jest wybiegany nie będzie widział potrzeby uciekać, szukać stada i polować. I nie ma to nic wspólnego z karmieniem surowym mięsem, czy suchą karmą.


Mit 8.  Dieta B.A.R.F jest drogim sposobem żywienia.


Przeliczając dietę  B.A.R.F na zmniejszenie wizyt u weterynarza (alergia, biegunka, kłopoty z nerkami i tym podobne) jest to dieta nad wyraz tania i opłacalna.

Dodatkowo suplementy, które stosowane są w diecie B.A.R. F z pozoru wydają się drogie, ponieważ są bardzo wydajne i starczają na długi czas (szczególnie w przypadku kotów).


Zaczynając przygodę z dietą B.A.R.F po krótkim czasie zaczniesz zauważać różnicę i czuć satysfakcję, jak zobaczysz zdrowego i szczęśliwego przyjaciela.


Mit 9.
Jedzenie dla zwierząt mogą komponować tylko ludzie po studiach weterynaryjnych, ponieważ samodzielne komponowanie diety powoduje iż jest ona źle zbilansowana.


Nie jest to prawdą.

Czy każdy z nas w domu posiada dietetyka, który komponuje nam posiłki krok po kroku aby nie zabrakło nam ani miligrama witamin i minerałów? Otóż oczywiście, że nie!

Aby zachować zdrowie musimy dostarczać sobie jak najbardziej urozmaicone pożywienie bogate w różne źródła witamin, minerałów, tłuszczy oraz białek. Nikt nie siedzi i nie wylicza co do grama wszystkich składników.

Z tego samego założenia wyszedł dr Billinghurst, który twierdzi iż zróżnicowana dieta jest w stanie zapewnić zdrowie naszych pupili.

Jednak zaczynając przygodę z dietą B.A.R.F, czy to u kota, czy psa należy obowiązkowo dokształcić się z zakresu zapotrzebowania na niezbędne składniki odżywcze (białka, witaminy, minerały, tłuszcze) naszego pupila aby na pewno niczego mu nie zabrakło. Dobrze jest także okresowo robić rutynowe badania u weterynarza. 


Rzetelnymi i sprawdzonymi źródłami wiedzy na temat diety B.A.R.F są:- forum fundacji Chatul, z którą współpracuje Nasz sklep (www.chatul.pl)- na forum stworzona jest cała książka na temat diety B.A.R.F dla kotów z opisem zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze, niezbędnymi wskazówkami oraz z różnymi przepisami. Dodatkowo wpłacając datek na rzecz fundacji dostaniemy specjalny kalkulator do sporządzania zbilansowanych mieszanek dla kotów, który jest praktycznie narzędziem niezbędnym w ręku wzorowego BARFera.


- forum dogomania.pl - na forum założony jest obszerny dział o diecie B.A.R.F dla psów, można w nim znaleźć jadłospisy oraz ważne wskazówki.Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu diety B.A.R.F zachęcamy do lektury!Podsumowanie:


Dieta B.A.R.F to nowatorskie spojrzenie na żywienie domowych zwierząt mięsożernych, które jest coraz bardziej rozpowszechnione na całym świecie.  Filozofia dr Billinghursta ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników, jednak nie od dziś wiadomo, że zdrowa, zróżnicowana, przemyślana i dostosowana do naturalnych potrzeb organizmu dieta może przynieść wiele korzyści i zapewnić długie i szczęśliwe życie.  To tyczy się zarówno zwierząt jak i ludzi. Jeśli mimo wszystkich zalet, z jakiś powodów,  nie masz możliwości stosowania diety B.A.R. F to kompromisem będzie sucha karma, zawierająca jak najwięcej świeżego mięsa oraz najwyższej jakości składników, nie zawierająca konserwantów, barwników ani innych sztucznych dodatków.


PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS DLA DOROSŁEGO PSA (w formacie pdf): 

http://ekozwierzak.pl/project/ekozwierzak/upload/Jadlospis_dla_doroslego_psa.pdfTamara T. , www.ekozwierzak.pl

Żródła:

www.rawmeatybones.com
http://www.rawmeatybones.com/articles-others/Malik_feedingcats_Aug2007.pdf
http://www.njboxers.com/