2 maja 2012

Porównanie olejów z łososia

     W dniu dzisiejszym przedstawiamy porównanie niektórych dostępnych na rynku olejów z łososia z naciskiem na skład oraz podpowiemy jak mądrze wybrać olej z łososia dla swojego pupila.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oleju z łososia?

      Olej z łososia jest naturalnym źródłem nienasyconych kwasów Omega-3, które są niezbędnymi do życia kwasami tłuszczowymi i muszą być dostarczane zwierzętom wraz z pożywieniem z tego względu ważnym jest aby olej z łososia cechował się dużą zawartością owych kwasów tłuszczowych. Do nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 należą między innymi kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz eikozapentaenowy (EPA), które to mają duże znaczenie dla zdrowia psów i kotów, dlatego też warto zwrócić uwagę na zawartość owych kwasów rozważając zakup oleju. Są to trzy najważniejsze rzeczy jeśli chodzi o skład, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

     Drugą ważną rzeczą jest cena w stosunku do składu. Wysoka cena nie zawsze oznacza najlepszy skład i jakość.

I właśnie na tych rzeczach skupiliśmy się układając nasze porównanie.

     Oprócz składu i ceny ważny jest także sposób produkcji, rodzaj opakowania. Najkorzystniej jest jeśli sposób produkcji wyklucza użycie wysokich temperatur, ponieważ nienasycone kwasy tłuszczowe mogą ulegać częściowej degradacji w wysokiej temperaturze. Opakowanie powinno chronić olej przede wszystkim przed promieniami słońca (ciemne szkło lub nieprzezroczyste opakowanie) i dostępem powietrza. Promienie słoneczne powodują szybką degradację nienasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia iż olej w przezroczystym opakowaniu bardzo szybko straci na wartości, a także szybko się zepsuje. Nieprzezroczyste opakowanie tyczy się nie tylko oleju z łososia, ale każdego oleju rybiego.

 Termin przydatności

     O jakości oleju z łososia świadczy także jego termin przydatności do użycia po otwarciu i zalecenie co do przechowywania oleju po otwarciu. Zwykle czysty 100% olej z łososia bez żadnych dodatków można przechowywać po otwarciu maksymalnie 8 tygodni w lodówce. Przechowywanie w niskiej temperaturze w ciemności spowalnia proces oksydacji i przemian nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku takiego oleju mamy pewność iż nie zawiera on żadnych konserwantów czy sztucznych dodatków.

Na co dobry olej z łososia?

Olej z łososia dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływa na odporność oraz wygląd sierści i skóry. Dodatkowo ma on działanie przeciwzapalne, dlatego może być pomocny w przypadku alergii oraz schorzeń układu kostno-szkieletowego. Dodatkowo kwasy tłuszczowe DHA i EPA pozytywnie wpływają na mózg i oczy.

Dodatkowo dobrze jest zwrócić uwagę na fakt iż większość karm suchych dostępnych na rynku zawiera znaczący nadmiar kwasów Omega-6 nad kwasami Omega-3, a prawidłowy stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3 powinien zawierać się w granicach 1:1 (idealnie) do 4:1. W dużej ilości karm ten stosunek jest znacznie wyższy od 4:1, dlatego też dobrze jest w takim wypadku dodatkowo podawać Olej z łososia jako suplement kwasów Omega-3. 

Porównanie olejów z łososia ze względu na zawartość poszczególnych składników w 100g oleju


LUNDERLAND (100g)
SALMOPET (100g)
HUNTER(100g)
GRIZZLY(100g)
BRIT(100g)
KRONCH
(100g)
HUSSE
(100g)
Omega 3 (g)
21,2
25
19
29
-
ok. 26
25
Omega 6(g)
8,4
-
-
3
-
ok. 3,8
-
DHA(g)
8-12 (9,70*)
8-9
5
12
8,9
ok.11,3
8-9
EPA(g)
9-14 (13,20*)
6-7
8
9
11,14
ok. 8,8
6-7
DPA (g)
2,10
2-3
-
-
-
-
2-3
Cena za 100ml
18,88zł
24,80 zł
13,92zł
20,43zł
13,99zł
18zł
16,33zł

Uwagi do tabeli:

- dane na ten temat nie były dostępne
* dane z analizy konkretnej partii oleju z łososia udostępnione przez producenta

Dane o składzie do porównania zostały zaczerpnięte ze stron polskich importerów (Kronch, Husse, Grizzly), strony zooplus (Hunter, Salmopet), strony producentów (Lunderland) i opakowania (Brit). Ceny w tabeli zostały zaczerpnięte z przykładowych sklepów (Salmopet, Hunter, Grizzly, Brit) oraz ze stron importerów (Lunderland, Husse, Kronch) i mogą się różnić w zależności od źródła. Do obliczenia zawartości składników odżywczych w niektórych olejach przyjęto iż gęstość oleju z łososia równa jest ok. 1g/cm3.

Tabela z punktacją olejów z łososia

W zależności od zawartości poszczególnych składników przydzielono punkty od 0 do 6.

6- najwięcej danego składnika
1- najmniej danego składnika
0- brak danych

W przypadku cen przydzielono punkty od 1 do 6.

1- największa cena
6- najmniejsza cena


LUNDERLAND
SALMOPET

HUNTER
GRIZZLY
BRIT
KRONCH
HUSSE
Omega 3 (punkty)
3
5
2
6
0
5
5
DHA(punkty)
4
3
1
6
3
5
3
EPA(punkty)
6
1
2
4
5
3
1
Cena za 100ml(punkty)
3
1
6
2
6
3
4
RAZEM
16(II)
10 (VII)
11 (VI)
18 (I)
14 (IV)
16(II)
13(V)Podsumowanie
 


  Jak wynika z tabeli z punktacją pierwsze miejsce zajmuje olej z łososia firmy Grizzly, który zawiera najwięcej kwasów Omega-3 i nieco więcej DHA od pozostałych olejów, jednak mniej EPA niż w przypadku oleju Lunderland i wysoką ceną w porównaniu do pozostałych olejów. Produkowany jest z dzikiego łososia z Alaski. Występuje w opakowaniach 125 i 250 ml.


Na drugim miejscu mamy olej z łososia Lunderland oraz KronchOlej z łososia firmy Lunderland zawiera najwięcej ze wszystkich olejów kwasu EPA i zajmuje trzecie miejsce pod względem zawartości kwasu DHA. Dodatkowo występuje w trzech rodzajach opakowań: 90 ml, 250 ml, 500 ml dzięki czemu właściciele zarówno kotów i małych psów, jak i średnich i dużych psów mogą wybrać optymalną dla siebie wielkość opakowania (olej z łososia firmy Lunderland po otwarciu należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu maksimum 8 tygodni). Olej ten filtrowany jest w niskiej temperaturze. Dzięki delikatnemu smakowi jest dobrze tolerowany przez większość zwierząt. Produkowany jest z łososi łowionych (z zachowaniem wszelkich norm i limitów połowu) na terenie Islandii. Dzięki małemu zaludnieniu i stosunkowo niskiej urbanizacji kraju wody Islandii charakteryzują się niskim stopniem zanieczyszczenia. Jego atutem jest  W porównaniu do innych olejów posiada także pełną analizę laboratoryjną (kontakt: sklep@ekozwierzak.pl)do wglądu jest jakości farmaceutycznej i spełnia wszystkie normy prawa żywnościowego, a także został zatwierdzony przez Inspektorat Weterynarii do obrotu w Polsce.
   Na ostatnim miejscu znalazł się chyba najbardziej popularny swego czasu olej z łososia firmy Salmopet. Jego skład nie odbiega rażąco od innych olejów- ma najmniej kwasu EPA i stosunkowo mało DHA, jednak jego cena jest najwyższa. Warto też zwrócić uwagę na olej z łososia firmy Hunter, który mimo najlepszej ceny ma najgorszy skład- najmniej kwasów Omega-3, najmniej kwasu DHA, niski poziom kwasu EPA.