19 września 2012

Jak dobrze wybrać kosmetyki dla psa i kota?


Każdy właściciel psa nie raz przerabiał sytuację, gdy idąc na spacerze jego pies wyczuł bardzo atrakcyjną woń i postanowił wytarzać się  w, jego zdaniem, wspaniałym zapachu.  Najczęściej jest tak, że to co psu wydaje się pięknie pachnące jest dla jego właściciela nie do zniesienia, więc zwykle ów właściciel sięga w takiej sytuacji po różnego rodzaju środki myjące dla psów.  Jako iż niebawem nadejdzie pełnoprawna jesień, a  po niej zima podczas których na dworze jest mokro i wszędzie jest błoto, więc każde wyjście na spacer i powrót do domu kończy się zazwyczaj gruntownym myciem psa, właściciela i domu i tutaj także zwykle sięgamy po różnego rodzaju szampony i środki pielęgnacyjne.  Wybierając karmy dla psów, czy kotów wiemy już iż powinniśmy bacznie zwracać uwagę na informacje zawarte na etykiecie i unikać sztucznych konserwantów i barwników, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co się znajduje w takim szamponie, czy odżywce i czy aby na pewno jest to bezpieczne dla waszego pupila? Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie. 
Środków pielęgnacyjnych dla zwierząt jest aktualnie mnóstwo na rynku i najczęściej jest tak, że przy wyborze danego kosmetyku kierujemy się opisem działania, ceną, opakowaniem, zapachem, a zwykle kompletnie nie zwracamy uwagi na skład, który jest tak samo ważny jak w przypadku wyboru karmy dla naszego pupila. 

Jak czytać skład na opakowaniach kosmetyków dla zwierząt? 

W przypadku karm odczytanie składu zwykle nie nastręcza większego problemu, jednakże w przypadku standardowych kosmetyków składy podane są zazwyczaj w języku angielskim i zawierają najczęściej nazwy różnych związków chemicznych, które są trudne do przeczytania, a co dopiero do zrozumienia, dlatego też stworzyliśmy poniżej listę niektórych związków, których należy wystrzegać się w kosmetykach zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi, a które często występują i w jednych i drugich. Substancje te mogą między innymi powodować:

- podrażnienie skóry
- reakcje alergiczne
- zwiększone ryzyko wystąpienia raka
- problemy z płodnością
- problemy z układem immunologicznym
- problemy z tarczycą

Dodatkowo wypuszczane do środowiska mogą powodować jego skażenie, a także niektóre z nich mają działanie teratogenne, czyli dostając się przez skórę do organizmu mogą powodować wady rozwojowe płodów.

Wybierając kosmetyki dla swojego pupila, a także dla siebie należy wystrzegać się takich grup związków jak między innymi ftalany, bis fenole A, polichlorowane bifenyle (PBC) oraz parabeny.
  
Tabela 1. Niektóre związki występujące w kosmetykach dla zwierząt i ludzi i ich działanie
Nazwa związku
Działanie
Dioksan (1,4- dioxane)
Jest wpisany na listę związków rakotwórczych, podrażnia skórę oraz oczy,  chroniczne wdychanie może wywołać uszkodzenie nerek i wątroby
BHA (butylated hydroxyanisole)
Powoduje swędzące wysypki
BHT (butylated hydroxytoluene)
W niektórych przypadkach może wywołać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
Cocamidopropyl betaine (CAPB)
Detergent anionowy, podstawa szamponów i innych środków myjących. Jeżeli występuje samodzielnie w produkcie wówczas nie jest szkodliwy. Jednakże w połączeniu z sodium lauryl sulfate (itp.) powoduje przesuszenie skóry, łupież i alergiczne zapalenie skóry.
Coco-betaine
Syntetyczny detergent. Wywołuje wysypkę, stan zapalny skóry.
Diethanolamine DEA, Dietanolamina, TEA, MEA, Cocomide DEA, Cocamide DEA
W połączeniu z innymi związkami azotowymi (np. obecnymi także w kosmetykach) tworzą rakotwórcze (kancerogenne) nitrozaminy.

Dimethicony, dimethyl silicone, methyl silicone itd.
Powoduje podrażnienie skóry
Disodium EDTA
Podrażnia skórę i błony śluzowe. Często jest zanieczyszczony i działa kancerogennie.
DMDM Hydantoin & Urea
Wydziela rakotwórczy i drażniący formaldehyd. Może zwiększać ryzyko powstania nowotworu i podrażnia skórę
Fragrances
Tak określa się składniki zapachowe i poprawiające kolor kosmetyków. Często wśród nich znajdują się kosmetyki silnie uczulające i rakotwórcze.
Methylparaben
Powoduje alergiczne stany zapalne skóry
Parabeny (Parabens)
Powodują alergiczne stany zapalne skóry
Polysorbate
Powoduje alergiczne stany zapalne skóry i świąd. Skóra staje się sucha i spękana.
Propylene Glycol
Wywołuje podrażnienie, świąd i alergiczne zapalenie skóry, wysusza naskórek
Sodium Cyanide
Rakotwórczy, alergizujący i mutagenny
Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate itd.
Powodują przesuszenie skóry
Sodium PCA
Wywołuje reakcje alergiczne
Styrene Monomer
Związek rakotwórczy, alergizujący i teratogenny
Stearamidopropyl Tetrasodium EDTA
W obecności związków azotowych tworzy rakotwórcze nitrozaminy. Działa teratogennie.
Konserwanty (diazonyl urea, Fermall, Imidazolidinyl urea I wiele innych)
Wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry .Objawy: przesuszenie skóry, złuszczanie naskórka, zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, pękanie skóry, sączenie, strupki.

Przeanalizujmy dwa przykładowe składy popularnych szamponów  dla psów znalezione na stronach importerów i producentów owych kosmetyków. 

Skład przykładowego szamponu z olejkiem z drzewa herbacianego dla psów znaleziony w internecie:

„Woda, Sodium Laureth Sulphate, Cocamide DEA, Glycerin,Cocamidopropyl Betain, Propylene Glycol, Melaleuca, Perfume, Gur Hydroxypropyltrimonium Chloride, Chloride Sodium, Citric Acid, Globulus Eucalyptus, Rosmarinus Officinalis, Lavendula Angustifolia, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Tetrasodium EDTA.”

Jak widać zawiera aż 8 związków wymienionych w tabeli jako powodujące między innymi podrażnienie oraz alergiczne zapalenie skóry. 

A tutaj skład drugiego szamponu hipoalergicznego jak zapewnia producent:

„Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Laureth Sulfosuccinate,Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Ricinus communis, Sodium Cocoyl Hydrolyzed Wheat Protein, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Glyceryl Stearate, Lanolin, Sodium Chloride, DMDM Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

I znów praktycznie cały szampon bazuje na związkach wymienianych jako alergizujące i podrażniające, co jest tym bardziej zatrważające iż jest on przeznaczony dla zwierząt z delikatną skórą i cierpiących na alergię.

           Takich przykładów można znaleźć wiele włączając w nie odżywki oraz szampony dla kotów i szczeniąt.

            Alternatywą dla standardowych kosmetyków dostępnych na rynku są kosmetyki bazujące tylko na naturalnych składnikach zarówno myjących jak i zapachowych nie zawierające w swoim składzie ftalanów, parabenów, bifenyli, bis fenolów i chemicznych konserwantów oraz barwników. Na rynku polskim można już spotkać marki mające w ofercie kosmetyki bazujące całkowicie na naturalnych składnikach ulegających biodegradacji dzięki czemu nie szkodzą one ani naszemu pupilowi, ani ludziom, ani środowisku naturalnemu. Dzięki temu iż naturalne kosmetyki dla psów i kotów nie zawierają żadnych chemicznych i drażniących składników istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, czy problemów skórnych u pupila. 

Jakie kosmetyki najlepiej wybierać?

  • Z prostym i przejrzystym składem bazującym na samych naturalnych składnikach (aloes, płatki owsiane, woda)
  • Z biodegradowalnymi i nietoksycznymi składnikami nie zagrażającymi zdrowiu naszego psa, naszemu, a także środowisku naturalnemu
  • Takie gdzie chemiczne detergenty zastąpione zostały naturalnymi środkami powierzchniowo czynnymi pozyskiwanymi na przykład z kokosa lub pszenicy.
  • Takie gdzie chemiczne perfumy zastąpione zostały zapachowymi ekstraktami z różnych roślin i kwiatów (np. lawendy, mięty, rumianku)
  • Nie zawierające barwników i chemicznych konserwantów oraz chemicznych przeciwutleniaczy
  • Takie, które nie są testowane na zwierzętach
  • Produkowane z najwyższej jakości składników
Dla porównania przedstawiam skład szamponu dla psów i kotów Earthbath Hypo-Allergenic:

„Woda, bardzo łagodne środki myjące pozyskane z kokosa, aloes, guma ksantanowa. Konserwowany naturalnie skwalenem pozyskanym z oliwy z oliwek.”  (strona producenta: http://www.earthbath.com/shampoo/pints/pint-hypo.php)

Różnica pomiędzy przykładowym składem tradycyjnego szamponu hipoalergicznego, a składem szamponu hipoalergicznego stworzonego z naturalnych składników jest widoczna gołym okiem.  Skład szamponu Earthbath jest prosty i przejrzysty i zawiera same naturalne, biodegradowalne składniki.  Nie trzeba szukać po jakiś tabelach związków chemicznych aby rozszyfrować skład. Dzięki braku obecności drażniących substancji i dodatkowi łagodzącego podrażnienia skóry aloesu szampon ten znacznie bardziej przypada mi do gustu jako szampon dla psów i kotów z alergią. Z własnych doświadczeń z kosmetykami z tej serii mogę powiedzieć, że nie odbiegają one zapachem od kosmetyków sztucznie perfumowanych,  skuteczność mycia mają taką samą jak zwykłe kosmetyki i sierść po nich jest błyszcząca i puszysta, a wszystko to bez zbędnej chemii.

Coraz więcej osób zgłasza się do Nas  z psami i kotami mającymi problemy skórne na tle alergicznym szukając odpowiedniej karmy. Wiele z tych psów i kotów  jest zwierzętami wystawowymi, więc przed wystawami, a także w domu poddawane są różnym zabiegom pielęgnacyjnym różnymi kosmetykami, które mogą powodować lub wzmagać objawy alergii skórnej, dlatego dobrze jest czytać skład kosmetyków aby uniknąć ewentualnych problemów skórnych u pupila, które niejednokrotnie diagnozowane są jako alergia pokarmowa lub zła dieta (np. w przypadku wystąpienia łupieżu), a których przyczyną mogą być właśnie używane kosmetyki. Uczulam także aby nie kierować się przy wyborze kosmetyków wyglądem opakowania, czy też napisami z przodu opakowania, bo tak jak widać na przedstawionym przykładzie to, że na szamponie pisze iż jest przeznaczony dla zwierząt z alergią i nie podrażnia wcale o niczym nie świadczy. 

Autor: Tamara Truch