18 listopada 2010

Zioła w służbie dla zwierząt

 ZIOŁA W LECZENIU ZWIERZĄTWiele razy będąc na spacerze przechodzimy obok wielu roślin, które wydają nam się tak pospolite, że aż ich nie zauważamy. Jednak duża część z tych pospolitych „chwastów” ma właściwości lecznicze znane od wieków. 

W dzisiejszych czasach przyzwyczajeni do syntetycznych tabletek często zapominamy, że natura sama dostarcza nam leków. O leczniczych właściwościach roślin najlepiej wiedzą… - zwierzęta! 


Zanim jeszcze rodzaj ludzki pojawił się na ziemi zwierzęta już umiały korzystać z niektórych roślin, które przynosiły im ukojenie w wielu schorzeniach. Psy i koty instynktownie zjadają niektóre zioła w przypadku, gdy np. mają niestrawność. Często widujemy swoje psy skubiące coś w trawie. 


O leczniczych właściwościach ziół nasi przodkowie dowiedzieli się obserwując dzikie zwierzęta.  Szczególnie ich uwagę przyciągnęły niedźwiedzie, które zdawać się może najlepiej znają runo leśne i doskonale umieją z niego korzystać.  Wilki oraz dzikie koty od których wywodzą się nasi pupile także często w przypadku złego samopoczucia sięgają po zioła, które są naturalnym i nieobciążającym organizmu sposobem na leczenie.Wiele mieszanek ziołowych na takie schorzenia jak robaki, lekkie zapalenia pęcherza, alergie, podrażnienia i przeziębienia można bezpiecznie przyrządzać w domu samemu.Zalety stosowania ziół:


 • niezawodność w chorobach przewlekłych,
 • ogromne bogactwo witamin, enzymów, mikroelementów, biokatalizatorów i innych,
 • dobra tolerancja,
 • odpowiednio dobrane i stosowane nie wykazują skutków ubocznych.

Zaletą ziół jest przede wszystkim to iż działają całościowo na organizm przywracając równowagę. Działanie kompleksowe polega na „wyciszaniu” niektórych organów przy jednoczesnym „pobudzaniu” innych.Rośliny można stosować zapobiegawczo oraz wspomagająco w wielu chorobach.
W jakiej postaci najczęściej występują zioła?
     Świeże zioła


Zalety:

Świeże zioła mają  największą wartość leczniczą dla zwierząt
Twój pupil z domowego zielnika będzie mógł skubać to, co w danym momencie jest mu potrzebne2.      Suszone części ziół


Mogą być drobno mielone lub w całości. Drobno mielone można wymieszać bezpośrednio z karmą, natomiast z całych części często robi się napary lub można rozdrobnić je w moździerzu.Zalety:

Suszone zioła są łatwe w podawaniu (najczęściej się je zaparza) i nie wymagają wysiłku.
Za pomocą suszów możesz skomponować mieszankę dokładnie dopasowaną do dolegliwości Twojego zwierzęcia.
Najbezpieczniejsza forma podawania ziół zwierzętomEkstrakty, Nalewki, WywaryJak powstają?Nalewki przyrządza się poprzez zalanie ziół alkoholem lub wodą, zazwyczaj na okres kilku tygodni, a następnie przefiltrowanie nalewki. Nalewki przechowuje się zwykle w ciemnych butelkach, przy czym okres ich trwałości wynosi do dwóch lat. 

Napary robi się tak, jak herbatę, z liści i kwiatów ziela. 

Wywary są przygotowywane poprzez gotowanie w wodzie twardych części roślin, takich jak kora, korzenie i jagody. Płyn jest klarowany i konsumowany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Są one drugą po całych ziołach najbezpieczniejszą formą dostarczenia ziół pupilom. Taki wywar można także dodać do pożywienia.


Zalety:


Ekstrakty z ziół są bezpieczną i łatwą formą podawania ziół. Wystarczy dodać zalecaną ilość kropel do pożywienia zwierzęcia i dokładnie wymieszać.Wady: 


Nalewki zawierają dużą ilość alkoholu ok. 90-96% (jednak zwykle podaje się parę kropel, więc nie jest to niebezpieczne dla zdrowia)
Zioła w kapsułkach:


Są to zmielone zioła zapakowane do żelatynowych kapsułek.
Zalety:

 
Łatwy sposób podawania pupilowi. Można je ukryć w jakimś smakołyku.
Oszczędność czasu


Wady:

Ich wchłanianie może być utrudnione względu na to iż psy i koty mają krótki układ pokarmowy i czas wchłaniania substancji z kapsułki/tabletki jest niewystarczający.Substancje czynne występujące w ziołachhttp://www.portalhodowcy.pl/


O czym należy pamiętać zaczynając przygodę z naturalnym leczeniem za pomocą własnoręcznie komponowanych mieszanek ziołowych? •  Koty są o wiele bardziej wrażliwe niż psy na substancje zawarte w roślinach, dlatego podanie już niewielkich ilości wywołuje pożądanie działanie.
 •  Koty zwykle bardzo źle reagują na aromaterapię, dlatego nie powinno się jej stosować
 • Zaczynając stosować zioła stosuj na początku minimalne ilości i obserwuj swojego pupila zanim zdecydujesz się podać całą dawkę.
 •   Przed zastosowaniem danego zioła dokładnie zapoznaj się z jego charakterystyką, a szczególnie z przeciwwskazaniami do jego stosowania.
 • W sytuacji, gdy Twój kot lub pies ma zdiagnozowaną poważną chorobę przed zastosowaniem terapii ziołowej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. (także, gdy zwierzak przyjmuje jakieś leki)
 • Ziół nie powinno się łączyć z syntetycznymi lekami bez konsultacji z lekarzem weterynarii
 • W przypadku ciąży i karmienia należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zioła wywołują skurcze macicy.
 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skonsultuj się z zaufanym weterynarzemJak często należy stosować zioła?Na początku najlepiej stosować 1-2 razy dziennie. W przypadku, gdy wiemy iż nasz zwierzak dobrze toleruje dany preparat częstość podawania można zwiększyć do 3 razy dziennie.Czy wszystkie rośliny są bezpieczne dla zwierząt?Teoretycznie wszystkie zioła stosowane przez ludzi są bezpieczne dla zwierząt, jednakże istnieje szereg roślin, które źle zastosowane mogą zaszkodzić psom i kotom, więc należy zawsze przeczytać skutki uboczne stosowania danego zioła. 

Koty są szczególnie wrażliwe na niektóre rośliny, które dla innych zwierząt nie stanowią problemu.  Niektóre zioła nie mogą być także stosowane w szczególnych okresach życia zwierząt takich jak ciąża (wywołanie przedwczesnych skurczów) oraz karmienie.

Dodatkowo zioła nie powinny być stosowane z lekami syntetycznymi, ponieważ mogą wzmagać  lub osłabiać ich działanie. W takich sytuacjach należy spytać się o radę weterynarza.

Nieumiejętnie podane zioła  (w zbyt dużych dawkach) powszechnie uznawane za bezpieczne mogą także powodować szereg niekorzystnych dolegliwości oraz mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Mimo tych wszystkich środków ostrożności  99% zwierząt reaguje bardzo pozytywnie na terapię ziołami i nie ma z nią najmniejszych problemów. Wystarczy, że będziesz stosował zioła według przeznaczenia oraz dokładnie zapoznasz się z działaniem, dawkowaniem oraz skutkami ubocznymi.
Polecamy stosować sprawdzone mieszanki ziołowe produkowane specjalnie dla zwierząt, które można znaleźć w naszym sklepie