18 listopada 2010

Zioła na problemy z drogami moczowymi

Jak sami weterynarze przyznają zapalenia pęcherza i choroby układu pokarmowego szczególnie u kotów stają się coraz większą plagą. Wiele ziół jest naturalnymi lekami działającymi moczopędnie i przeciwzapalnie. Z powodzeniem można je także stosować u zwierząt. Poniżej przedstawiam listę i opisy niektórych z nich.

Mniszek pospolity
Roślina pospolita w całym kraju, łatwo ją można spotkać na łąkach, trawnikach, nieużytkach i miedzach. Kwitnie żółto, a po przekwitnięciu tworzą się tzw. "dmuchawce".
Mniszek jest popularny w strefie klimatu umiarkowanego obu półkul. W Polsce zaczęto dla celów leczniczych roślinę tę uprawiać.
Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)Geneza nazwy mniszek jest następująca: po oderwaniu się nasion pozostaje łodyga, która przypomina ogoloną głowę mnicha. Nazwa mlecz powstała od białego soku, jaki wypływa z łodygi i liści po ich przerwaniu.Inne nazwy: mleczaj, męska stałość, brodawnik, podróżnik mieczowaty, lwi ząb, wilczy ząb, pąpawa, wole oczy, wołowe oczy, mlecz.
Surowce lecznicze: korzeń i kwiat mniszka,  liście.Substancje leczniczeKorzenie - trójterpeny, substancje gorzkie, fitosterole, wielocukry, pektyny, substancje żywicowe, aminy, kwasy organiczne i witaminy: A, B1, C, D.
Kwiaty są bogate w karotenoidy, flawonoidy, zawierają także ślady olejku eterycznego, trójterpeny i cukry.
Działanie


  • żółciopędne
  • moczopędne
  • żołądkowe


Korzenie mniszka pobudzają wątrobę do wytwarzania żółci i ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy, likwidują bowiem skurcze mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych.Znoszą bóle w drogach moczowych, działają moczopędne, co sprzyja wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Mniszek jest więc korzystny w leczeniu i zapobieganiu powstawania złogów (zwłaszcza szczawianowych i fosforanowych) w drogach moczowych, co jest częstą dolegliwością kotów.


Goryczki z korzeni mniszka zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie pokarmów.


Uważa się, że mniszek obniża poziom cukru we krwi i jest cennym lekiem w przypadkach łagodnej cukrzycy w początkowych stadiach.Kwiaty mniszka działają podobnie jak korzenie, ale wykazują jeszcze silniejsze działanie moczopędne i przeciwzapalne. Dodatkowo posiadają bardzo dużo lecytyny, która działa korzystnie w przypadku problemów z wątrobą.


Liście mniszka są bogatym źródłem witaminy A i C (witaminy A mają więcej niż marchew).
Efekty uboczneMniszek może nasilać dolegliwości żołądkowe w przypadku nadkwaśności soku żołądka, tak jak inne surowce goryczowe. Nie powinien być także podawany zwierzętom z kłopotami jelitowymi lub niedrożnością jelit.
Preparaty dla psów i kotów zawierające mniszek pospolity


Hilton Herbs Veteran- mieszanka ziołowa dla psów starszych

CdVet Senior Cat i Senior Dog  - preparat wzmacniający psy i koty w starszym wieku

cdVet Agili-Dog- preparat witaminowy i wzmacniający dla psówGłóg


 W od tysięcy lat w zielarstwie stosowane są powszechnie owoce głogu jako doskonały środek na serce. 
Działanie


moczopędne
ściągające


Wiele badań potwierdziło, że głóg ma bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Rozszerza naczynia wieńcowe oraz poprawia natlenienie krwi, ma także zdolność normalizacji ciśnienia krwi oraz jest pomocny przy problemach z trawieniem.
Jak stosować?W postaci świeżych lub suszonych owoców, nalewek, wywarów i herbat.


Efekty uboczne


Głóg uznawany jest za zioło bezpieczne i nie stwierdzono skutków ubocznych.
Prawoślaz lekarskiPrawoślaz jest szczególnie ceniony dzięki dużej zawartości śluzu oraz pektyn


Działanie
wykrztuśne
moczopędne 
osłonowe na żołądek
Jak stosować?


W postaci herbat, nalewek o niskiej zawartości alkoholu, na świeżo lub jako suszone zioło.


Efekty uboczne


Prawoślaz jest rośliną, której bezpieczeństwo dla zwierząt i ludzi zostało potwierdzone przez wiele lat stosowania. Nie powinno się przyjmować leków podczas stosowania prawoślazu.
Preparaty dla psów i kotów zawierające prawoślazHilton Herbs Gastri X- preparat dla psów poprawiający trawienie 

Hilton Herbs Digest Plus- preparat zalecany do stosowania po terapii antybiotykami

Skrzyp Polny
Skrzyp polny jest ogromnym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki i jest powszechnie stosowany w leczeniu. Ziele skrzypu jest cennym źródłem flawonoidów, potasu i krzemu.Działanie:


Skrzyp polny ma działanie przeciwbakteryjne, remineralizujące i regenerujące. Najczęściej stosowany jest w leczeniu zapalenia dróg moczowych oraz w chorobach układu pokarmowego. Krzemionka zawarta w zielu w połączeniu z potasem i flawonoidami działa moczopędnie.


Regularne picie naparu ze skrzypu pomaga w detoksykacji organizmu.Jak stosować?W postaci naparu lub herbatki.

Efekty uboczne


 Długotrwałe stosowanie skrzypu polnego może prowadzić do niedoborów witaminy B1, dlatego podczas kuracji powinna być suplementowana.


Nie powinno się go także podawać zwierzętom z niewydolnością serca oraz nerek.Preparaty dla psów i kotów zawierający skrzyp polnycdVet Harnwegemix- preparat wspomagający funkcje układu moczowego


NawłoćNawłoć to szczególnie ceniona roślina wspomagająca leczenie dróg moczowych oraz leczenie trudno gojących się ran.

DziałanieDzięki obecności flawonoidów i saponiny surowiec nawłoci działa moczopędnie, a ze względu na obecność dużej ilości garbników i częściowo fenolokwasów działa ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, a także przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a nawet przeciwkrwotocznie zapobiegając nadmiernej łamliwości naczyń włosowatych.


Ponadto surowiec ma zastosowanie w nieżytach przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji jelitowej, drobnych krwawieniach w przewodzie pokarmowym i biegunkach.
Efekty uboczneNie powinno się stosować w przypadku niewydolności serca oraz nerek


Preparaty dla psów i kotów zawierające nawłoć

cdVet Toxisan- preparat detoksykacyjny dla psów i kotówLukrecja
 Lukrecja to naturalna alternatywa dla hydrokortyzonu i jest stosowana w wielu preparatach, aby uaktywnić i wzmocnić działanie innych ziół.
DziałanieLukrecja zmniejsza wytwarzanie wolnych rodników, zmniejsza zapalenie. Jej właściwości szczególnie przydatne są w leczeniu zapalenia dróg moczowych oraz w leczeniu podrażnienia jelit. Jak stosować?W ziołolecznictwie stosuje się korzeń lukrecji w postaci świeżej lub suszonej. Można z niego także robić nalewki oraz herbaty.
Efekty uboczneKluczem do bezpiecznego stosowania lukrecji jest umiar. Korzeń lukrecji  może podnieść ciśnienie krwi. Nie powinien być stosowany u zwierząt z problemami serca, chorobami nerek lub cukrzycą. 
Preparaty dla psów i kotów zawierające lukrecję

cdVet MediBronchial- preparat wspomagający drogi oddechowe dla psów i kotówcdVet Geburtshilfe-Mischung - preparat dla psów i kotów wspomagający poródPokrzywaPokrzywa najczęściej uważana jest za chwast, jednak jest to bardzo cenne zioło. Pokrzywa jest prawdziwą skarbnicą aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Pokrzywa zawiera:

 
  • wapń, fosfor, żelazo, siarkę, potas, potas, jod, sód
  • witaminy: A, K, B2, C
  • związki aminowe, garbnikowe, kwas pantotenowy, kwas organiczny (mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, chlorofil, serotoninę, histaminę, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy.

Działanie


Pokrzywa posiada właściwości moczopędne, dlatego jest niezastąpiona w leczeniu schorzeń układu moczowego. Przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie.


Pokrzywa pobudza apetyt, ułatwia przemianę materii oraz oczyszcza układ trawienny, dzięki czemu można ją podawać w chorobach wątroby, biegunkach oraz nieżytach jelit.


Pokrzywa jest także stosowana w postaci okładów, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze.

Jak stosować?Pokrzywę najczęściej stosuje się w postaci naparu
Efekty uboczne


Przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić reakcje alergiczne.


Preparaty dla psów i kotów zawierające pokrzywę


Hilton Herbs Veteran- mieszanka ziołowa dla psów starszych

Hilton Herbs Immunity Plus- preparat stymulujący układ odpornościowy

CdVet Senior Cat i Senior Dog  - preparat wzmacniający psy i koty w starszym wieku

cdVet Toxisan- preparat detoksykacyjny dla psów i kotów
 
cdVet MediBronchial- preparat wspomagający drogi oddechowe dla psów i kotów

cdVet Herz-Agil - preparat wspomagający układ krążenia


cdVet Fit B.A.R.F Sensitive 

cdVet Fell und Haut Vital - preparat witaminowy

Przykładowe przepisy ziołowe na zapalenie pęcherza dla psów i kotów

Napar ze skrzypem i pokrzywą

 Składniki


Ziele skrzypu polnego 20 g
Ziele pokrzywy zwyczajnej 20g
Kłącze perzu 10-15 g
Nasiona babki płesznik (rozdrobnione) 10 g 

PrzygotowanieWsypujemy wszystkie składniki do pojemnika i intensywnie mieszamy. Z powstałej mieszanki bierzemy jedną płaską łyżeczkę i zalewamy wrzącą szklanką wody, następnie odcedzamy i podajemy małe ilości.


Herbatka z nawłocią
Składniki 


Ziele nawłoci 25 g
Korzeń lukrecji gładkiej 10-12 g
Ziele krwawnika 15 g
Ziele skrzypu polnego 15 g
 


Przygotowanie:


Wsypujemy wszystkie zioła do pojemnika i intensywnie mieszamy. Z powstałej mieszanki nabieramy jedną płaską łyżeczkę i zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy około 10-15 minut, odcedzamy i podajemy małe ilości 2x dziennie.

Napar z głoguJedną płaską łyżeczkę zmiażdżonych owoców głogu zalać jedną szklanką wody i podgrzewać pod nakryciem, nie dopuszczając do wrzenia, przez 20 minut. Odstawić dla lepszego wyługowania surowca i ostudzić. Przecedzić i podawać małe ilości dwa razy dziennie.
Herbatka ze skrzypu polnego1 płaską łyżeczkę suszonego ziela skrzypu polnego zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Parzymy pod przykryciem następne 10 minut, przecedzamy i podajemy małe ilości 2-3 razy dziennie.ŻurawinaAby chronić drogi moczowe swojego pupila możesz także dodawać do jego pożywienia suszone oweoce żurawiny.UWAGA!


Naparów i herbatek nie należy przechowywać dłużej niż 1 dzień.

Przed zastosowaniem naparu najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem weterynarii i przeczytać skutki uboczne działania niektórych ziół.

W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunek lub innych niepożądanych objawów należy zaprzestać podawania.