16 października 2010

Co siedzi w brzuchu Twojego psa?


CO SIEDZI W BRZUCHU TWOJEGO PSA, czyli różnice między układem trawiennym psów i ludzi.


Mamy nadzieje, że poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć różnice w działaniu i budowie układu trawiennego psa i człowieka.

To, że Ty i Twój pies jesteście najlepszymi przyjaciółmi nie oznacza, że Twój pies nie jest małą miniaturką człowieka z futerkiem. Niestety wiele osób zachowuje się w taki sposób jakby rzeczywiście tak było.  Aby zapewnić psu to czego potrzebuje należy zrozumieć jego potrzeby.

Psy może i są najlepszymi przyjaciółmi ludzi, ale niestety jedną z najbardziej znaczących różnic jaka nas dzieli jest to, że człowiek może żyć ponad 80 lat, a pies zwykle góra 15 lat. Ludzie żyją dłużej, ponieważ korzystają z opieki lekarskiej, utrzymują większą higienę oraz jedzą lepiej. Aby Twój pies mógł żyć jak najdłużej potrzebuje tego samego.

To była pierwsza różnica. Drugą znaczącą różnicą są rozbieżności w budowie i działaniu układu trawiennego, które poniżej omówimy.ZAPACH I SMAK
Dla psa zapach jedzenia jest o wiele ważniejszy od smaku.  Psy maja 80-220 milionów komórek wrażliwych na zapach skupionych na bardzo małej powierzchni, natomiast człowiek na tej znacznie większej powierzchni posiada 2-10 milionów, dlatego pies postrzega świat poprzez zapach.
PSIE MANIERY
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad różnicami w manierach przy jedzeniu między ludźmi i psami?

Ludzie żują swoje posiłki dokładnie, ponieważ posiadają odpowiedni układ i zestaw zębów typowy dla wszystkożerców dostosowany do takiej pracy.  Twój pies nie przeżuwa dokładnie nie dlatego, że ma mniejszą liczbę zębów niż Ty (on-42, Ty-32). Wynika to z różnych warunków jakie posiadacie. Jego zęby przystosowane są do rozdzierania, szarpania oraz zgniatania mięsa i kości. Twój przyjaciel nie umie także poruszać szczęką w sposób umożliwiający rozcieranie pokarmu.

Psy to sprinterzy w jedzeniu. Takie zachowanie także można zauważyć u wilków i innych dzikich psów.  Aby uwidocznić istotę takiego zachowania należy posłużyć się liczbami: pies posiada około 1700 kubków smakowych, natomiast Ty 9000! To powinno wyjaśniać, dlaczego ludzie mogą delektować się posiłkiem i spędzić przy stole ponad godzinę, podczas gdy psy pożerają swój posiłek w 5 min.
PSIE ENZYMY  TRAWIENNE
Trawienie skrobi zaczyna się już w momencie gdy żujesz swój posiłek, ponieważ enzym amylaza zawarty w Twojej ślinie częściowo rozkłada skrobię. Psy nie posiadają tego enzymu, więc węglowodany prędzej przyklejają się do ich zębów, co prowadzi do powstawania kamienia.

Kolejną różnicą jest lizozym w psiej ślinie, który zabija patogenne bakterie, którego ludzie nie posiadają.


ODPORNOŚĆ NA BAKTERIE I MNIEJSZA POTRZEBA HIGIENY
Kwas znajdujący się w żołądku Twojego psa jest o wiele silniejszy niż Twój (pH 1-2) i jest bardzo żrący. To tłumaczy, dlaczego pies łatwo nie choruje po zjedzeniu czegoś z ziemi.
Kwas zabija większość bakterii. To także wyjaśnia, dlaczego psy mogą jeść surowe mięso bez obawy o Salmonellę i, dlaczego trawią kości. Kwas żołądkowy rekompensuje psom brak dokładnego przeżuwania pokarmu oraz brak enzymów wstępnie trawiących w ślinie. Ponadto w żołądku psa działają enzymy inne od Twoich, które są odporne na niskie pH.

Długość układu trawiennego psa jest zacznie krótsza, co sprawia, że trawi on znacznie szybciej. Zwykle proces trawienia trwa tylko 24-48 godzin, gdy Ty potrzebujesz aż 3 dni. Szybsze trawienie psa także ma duże znaczenie w obronie przed bakteriami. Ty jesteś o wiele bardziej narażony na zakażenie, gdy zjesz coś ziem.Stosunek długości jelit do długości ciała.

PSIE POTRZEBY ŻYWIENIOWE

Ty możesz uzyskać z białka 8 najważniejszych aminokwasów, a resztę Twój organizm wytwarza sam. Twój pies natomiast potrzebuje znacznie więcej! Twój pies potrzebuje białka, które dostarczy mu wszystkich 10 aminokwasów.

Kolejną ważną różnicą w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze jest zapotrzebowanie na witaminę C. Psy potrafią same syntetyzować tą witaminę w wątrobie.
GŁÓWNE ŹRÓDŁO ENERGII
Ty większość swojej energii uzyskujesz z węglowodanów, podczas gdy Twój pupil z białek i tłuszczy. W przeciwieństwie do kota, który jest  100% mięsożercą, pies także potrzebuje węglowodanów, jednak nie w zbyt dużych dawkach. Psi organizm nie jest zaprojektowany do przerabiania dużej ilości węglowodanów.

Ty zdecydowanie jesteś wszystkożercą. Twój pies sklasyfikowany jest jako częściowy mięsożerca. Pewnie,  że pies jest w stanie przetrwać na diecie składającej się w dużej mierze z ziaren, jednak niesie ona wiele konsekwencji zdrowotnych.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych różnic, ale mam nadzieję, że ten artykuł sprawi iż już nigdy więcej nie będziesz starać się uczłowieczać psa i nie będziesz dzielić się z nim posiłkiem.

Wszystko po to aby żył z Tobą długie, piękne lata!