29 kwietnia 2012

Co nam mówią etykiety na opakowaniach karmy?


Często zdarza się tak, że w sklepach bądź też na stronach internetowych czytamy skład karm i nie mamy tak na prawdę pojęcia, co czytamy.

My jak i zapewne wielu z Was wielokrotnie stało przed półką w sklepie zoologicznym lub wpatrywało się w monitor zadając sobie pytania:

Na co mam najbardziej zwracać uwagę?
Co oznaczają te nazwy i procenty?

Oto parę wskazówek dotyczących czytania etykiet na opakowaniach karm.

Krok pierwszy- budowa etykiety 

Regulacje dotyczące znakowania żywności dla ludzi dotyczą także znakowania żywności dla zwierząt. Zgodnie z obowiązującym prawem na etykiecie powinny znajdować się następujące dane:

1. Nazwa produktu
2. waga netto
3. Lista składników- i tutaj WAŻNE! Składniki wymienione na etykiecie muszą być wypisane zgodne z kolejnością wagową.

Co to znaczy?

Składnik wymieniony jako pierwszy jest najważniejszy, ponieważ znajduje się w największej ilości w karmie.

Czego należy unikać?

Należy unikać karm, w którym na pierwszym miejscu wypisane są zboża. Oznacza to, że ich udział wagowy jest największy. 

4. Analiza procentowa składników- przedstawia procentową zawartość składników w karmie (tłuszczy, białek, węglowodanów) oraz wilgotność karmy. Mimo, że nie jest to wymagane producenci w tej części umieszczają także ilości takich składników jak na przykład tauryna w karmie dla kotów, bądź wapń i fosfor w karmie dla psów. 

WAŻNE! WILGOTNOŚĆ KARMY!

Dlaczego należy zwracać uwagę na wilgotność karmy?

Zrozumienie wilgotności karmy pozwala na porównanie zawartości surowego białka oraz tłuszczu w dwóch różnych karmach oraz porównanie karmy suchej z mokrą. Aby porównać dwie różne marki musimy przeliczyć ilość białka i tłuszczu na suchą masę karmy. 

Jak to zrobić? 

Jest to dość proste. Poniżej przykład:

1. Jeśli sucha karma ma 10% wilgotność to wiemy, że zawiera 90% suchej bazy. (100%-10%=90%)
2. Teraz odczytujemy z etykiety poziom protein, na przykład 16%
3. Następnie dzielimy 16% protein przez 90% suchej masy (16/90=17). Otrzymujemy wynik 17%, który mówi nam o zawartości surowego białka w suchej masie. 
4. Teraz porównajmy karmę w puszce, której wilgotność wynosi 80%. Wiemy, że przy wilgotności 80% mamy 20% suchej masy (100%-80%=20%). Powiedzmy, że odczytana zawartość białka wynosi 5%. Dzielimy 5% przez 20% i otrzymujemy 25% białka w przeliczeniu na suchą masę. 

System ten możemy wykorzystać do obliczania tłuszczy, włókien i tak dalej. 


5. Zalecenia dotyczące żywienia. 

Krok drugi- Zapoznaj się ze składnikami.

Grupy składników, które najczęściej występują w karmach dla psów i kotów (każda karma zawiera różne wariacje składników):

1. Mięso- takie jak mięso z ryby, mięso z kurczaka lub mięso z jagnięciny stanowią źródło wysoko strawnego białka.

Białka pełnią funkcję: budulcową, katalityczną (wszystkie enzymy są białkami), transportową (białka błonowe uczestniczą w transporcie substancji niezbędnych do życia komórek z ich otoczenia), odpornościową (rozpoznają i zwalczają choroby) oraz lokomotoryczną (odpowiadają za kurczliwość białek w mięsniach)

2. Pełnowartościowe zboża takie jak brązowy ryż, jęczmień oraz owies są źródłem potrzebnych węglowodanów, jednak nie powinno być ich w karmie zbyt dużo ze względu na to, że psy to jednak mięsożercy.

Węglowodany pełnią funkcję zapasową oraz są głównym źródłem energii (glukoza jest głównym źródłem energii dla mózgu oraz mięśni), dlatego nie można ich całkowicie wykluczyć.

3. Owoce i warzywa- są głównym źródłem witamin, antyoksydantów oraz enzymów. Poprawiają samopoczucie oraz wpływają na zdrowie całego organizmu. 

4. Sproszkowane jajko- jest jednym z najbardziej odżywczych składników. Jego strawność wynosi ok. 98%. Zawiera także dużo kwasów tłuszczowych omega-6 oraz omega-3.

5. Tłuszcz zwierzęcy- jest to tłuszcz uzyskiwany podczas wytapiania tłuszczu z drobiu oraz  ssaków.

Składniki, których powinno być najmniej lub wcale.

1. Produkty uboczne uboju kurczaków oraz innych zwierząt ubojowych- podroby, krew, kości, jelita. Nie zawierają one piór, kopyt, sierści oraz zębów. Są to składniki, których najlepiej unikać.

2. Sztuczne barwniki oraz konserwanty- nie mają żadnej wartości odżywczej i mogą zwiększać ryzyko powstania raka.

3. Kukurydza, pszenica, soja - są gorzej przyswajane przez zwierzęta i mogą być przyczyną alergii pokarmowych. 

Podsumowanie

Małe graficzne podsumowanie. 

ze strony sklepu Petco
Aby obrazek się powiększył należy na niego kliknąć. Tłumaczenie by ekozwierzak.