5 grudnia 2010

Co piszczy w brzuchu Twojego kota?


 Co piszczy w brzuchu Twojego kota?

Aby zrozumieć, dlaczego tak ważnym jest karmienie naszych domowych tygrysów odpowiednią karmą należy wiedzieć co nieco o ich specyficznym układzie pokarmowy. Postaram się go trochę przybliżyć oraz różnice między kocim a ludzkim układem pokarmowym.

Kot, który być może w chwili gdy czytasz ten artykuł, śpi u Twego boku tak naprawdę przez ponad 5 tys. lat udomowienia nie zmienił się i nie różni się od swoich dużych i dzikich pobratymców i tak samo jak oni jest ścisłym mięsożercą ( w przeciwieństwie do psów i ludzi).

Najbardziej znamienitym skutkiem mięsożernej diety kota jest jego prosty i krótki układ pokarmowy.
Poniżej postaram się przedstawić kluczowe różnice między układem pokarmowym Twojego mruczka, a Twoim.

Zacznijmy od początku, czyli od  JAMY USTNEJ I UZĘBIENIA

Jama ustna kotów jest przystosowana do ściśle mięsożernego sposobu odżywiania się tych zwierząt
i jest zaopatrzona w zredukowaną ilość ostrych, tnących zębów.

Uzębienie kotów wykazuje cechy charakterystyczne dla zwierząt mięsożernych: niskie ostroguzkowe
korony przystosowane do chwytania i rozdrabniania oraz brak powierzchni żujących  (wyjątek stanowią małe zęby trzonowe szczęki znajdujące się na końcu łuków zębowych ), co odróżnia je od zębów wszystkożerców (w tym ludzi) przystosowanych do długiego przeżuwania pokarmu.

Kolejna różnica widoczna jest w ŻOŁĄDKU, który u kotów jest naprawdę niesamowitym i wrażliwym organem.

Żołądek kota tak jak żołądek wszystkich zwierząt i ludzi zawiera kwas solny, jednak jest on bardziej stężony niż kwas ludzki, co stanowi częściową barierę przed bakteriami dostającymi się do układu pokarmowego wraz z pokarmem.

Rozmawiając o żołądku można udzielić odpowiedź:Dlaczego większość kotów jest "wybredna"?Układ pokarmowy kota działa jak dobrze naoliwiony mechanizm, jednak jest bardziej niż u innych zwierząt wrażliwy na zachwianie równowagi, dlatego też organizm kota wykształcił parę sprytnych sposobów na to aby zapobiec spożyciu niepożądanych substancji.

Pierwszy sposób to WĘCH

Koty żywią się świeżym mięsem i nie sięgają po padlinę. Pozwala im to ustrzec się przed zatruciami pokarmowymi. W rozpoznaniu świeżości i jakości pożywienia niezbędny jest dla nich węch, który pełni rolę ostrzegawczą przed niebezpiecznym dla zdrowia jedzeniem, dlatego tak ważne jest podawanie kotu świeżego i aromatycznego pożywienia.

Smak jest o wiele mniej wykształcony niż u człowieka i nie ma on dużego wpływu na gusta pokarmowe.  Badania, jednak wykazują, że większość kotów preferuje smak słony nad smakiem słodkim.

Drugim punktem alarmowym jest ŻOŁĄDEK

Żołądek kotów ma pewną ważną własność- zawiera on receptory rozpoznające pewne toksyny!
Jeśli dana toksyna znajdzie się w żołądku receptory wysyłają sygnał do mózgu kota, co skutkuje wystąpieniem nudności oraz niekiedy wymiotów. Jest to bariera ochronna przeciwko spożyciu toksyn przez kota.

Jeśli obie te bariery zawiodą i toksyna przedostanie się dalej do akcji w większości wypadków wkracza WĄTROBA.

Wątroba  kotów jest bardzo wrażliwym narządem i ma problemy z radzeniem sobie z różnymi związkami także z tymi pozornie bezpiecznymi dla zdrowia takimi jak np. paracetamol, dlatego jest tak ważne aby nie próbować leczyć kota lekami przepisanymi dla psa, które nam zostały, ponieważ substancje bezpieczne dla psów mogą być zabójcze dla kota.

Kolejnym przystankiem do którego trafia jedzenie jest JELITO CIENKIE.

W jelicie cienkim następuje wchłanianie substancji odżywczych „uwolnionych” ze spożytego pokarmu. Jelito cienkie kotów ma długość 4 m, a jelito cienkie człowieka ok. 6 m.Dlaczego jelito cienkie człowieka jest dłuższe?Odpowiedź jest dosyć prosta. Ogólnie ujmując człowiek jako wszystkożerca głównie energię oraz substancje odżywcze czerpie z surowców roślinnych. Stanowią one dużą część naszej diety. Surowce roślinne wymagają większego nakładu pracy ze strony układu trawiennego, ponieważ zbudowane są ze związków bardzo odpornych na rozkład w układzie pokarmowym. Aby dać czas organizmowi na dokładne strawienie oraz wchłonięcie składników pokarmowych z takiego pożywienia natura obdarzyła nas dłuższym jelitem cienkim.

Koty natomiast posiadają znacznie krótsze jelito cienkie, dlatego iż  mięso jest o wiele łatwiej trawione do białek, które mogą być szybko wchłonięte przez ściany jelita cienkiego i wykorzystane.

Głównie z tego powodu nie zaleca się karmienia kotów karmą z dużym udziałem zbóż. Niestrawione zboża zalegają w układzie pokarmowym, zaczyna się ich fermentacja, której produktem ubocznym są gazy. Skutkiem tego jest to iż nasze kociaki mają wzdęcia i boli je brzuch.Czy to oznacza iż koty nie potrzebują węglowodanów?Otóż nie. Koty potrzebują (choć nie bezwzględnie) węglowodanów jednak w o wiele mniejszych ilościach (1 - 3% masy pożywienia) i w innej formie jak ludzie.  Na wolności koty zjadają całe zwierze wraz z treścią żołądkową, która zawiera częściowo strawione rośliny i w takiej formie węglowodany są dobrze przyswajane przez kota. Jednak należy pamiętać, że mysz przeciętnie waży 20g, a treść żołądkowa stanowi właśnie 1-3% masy myszy. Daje nam to obraz jak niewielkich ilości węglowodanów koty potrzebują, natomiast duża część popularnych karm zawiera nawet do 50% węglowodanów, co jest niezgodne z naturą kota i po prostu dla niego niezdrowe.

Aby zapewnić mruczkowi porcję węglowodanów, która nie spowoduje ekscesów żołądkowych wystarczy podawać w małych ilościach gotowane warzywa (w przypadku karmienia dietą BARF, w przypadku suchej karmy nie ma takiej potrzeby), co zwiększy strawność.


Co jest najbardziej charakterystycznego w metabolizmie kotów?Witamina A


Koty jako mięsożercy mają odmienny metabolizm od psów, czy ludzi. Jednym z przykładów takiej odmienności jest to iż organizm kota nie potrafi z karotenu zawartego w owocach, czy warzywach „wyprodukować” witaminy A. Musi zostać ona dostarczona z otoczenia w pokarmie zwierzęcym (np. poprzez zjedzenie żołądka z treścią ofiary).ArgininaKoty posiadają większe zapotrzebowanie niż psy na argininę, która jest niezbędna do przekształcania amoniaku w mocznik i syntezy białek w organizmie kota. Arginina powinna być dostarczana kotom z pożywieniem.
TaurynaKoty mają zwiększone zapotrzebowanie na taurynę, ponieważ ich organizm nie produkuje jej w wystarczających ilościach. Tauryna znajduje się w mięsie, dlatego tak ważne jest aby kot karmiony był zgodnie ze swoją naturą. Koty używają tauryny do produkcji kwasów żółciowych ( w przeciwieństwie do psów, które w tej produkcji mogą zastąpić taurynę w przypadku spadku jej zawartości w organizmie). Tauryna jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu naczyniowo- sercowego,  płciowego oraz do prawidłowego funkcjonowania wzroku (niedobór powoduje zwyrodnienie siatkówki) u kotów.


Kwas arachidonowyJest to wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy kwasów Omega-6, który jest niezbędny do produkcji wielu biologicznie czynnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wielu układów w tym układu immunologicznego. Większość zwierząt syntetyzuje kwas arachidonowy z kwasu linolowego, jednak nie koty, dlatego kwas arachidonowy musi być dostarczany kotom wraz z dietą.

Głównym źródłem kwasu arachidonowego są produkty zwierzęce i mięso. I znów mamy przykład tego iż kot, aby być zdrowym nie może jeść roślin.NiacynaNiacyna (witamina B3) współdziała z ryboflawiną i tiaminą w procesach metabolicznych. Jako składnik koenzymów niacyna uczestniczy w procesach utleniania i redukcji w organizmie. Uczestniczy w procesach regulacji poziomu cukru we krwi, w regulacji poziomu cholesterolu w organizmie, w regulacji przepływu krwi w naczyniach czy też w utrzymaniu odpowiedniego stanu skóry.


Organizm kotów nie potrafi syntetyzować niacyny z tryptofanu.Głównymi źródłami niacyny są wątroba oraz ryby, które powinny być podawane raz na jakiś czas kotu.
Wątroby i ryb nie należy podawać codziennie.Witamina B6Pełni ważną funkcję w produkcji przeciwciał, a co za tym idzie w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.Koty mają wyższe zapotrzebowanie na witaminę B6 niż inne zwierzęta.Witamina B6 znajduje się głównie w mięsie (drób, wątróbka, ryby).Podsumowując,


Jak sam metabolizm kotów nam podpowiada są one 100% mięsożercami i ich organizm nie toleruje kompromisów żywieniowych. Kot został tak skonstruowany przez naturę aby zdobywać mięso, a jego organizm jest tak zaprogramowany, że bez mięsa nie jest w stanie funkcjonować i być zdrowym.


Jeśli sam gotujesz kotu posiłki lub karmisz go komercyjną karmą zadbaj o to by suplementować je w składniki, które koty muszą dostawać w pożywieniu. Dostarczaj mu codzienną dawkę kwasu arachidonowego np. dodając olej z łososia, Niacyny w postaci drożdży browarniczych, tauryny, argininy i witaminy A podając suplementy witaminowe, a Twój kot będzie żył długo i szczęśliwie.