18 listopada 2010

Zioła na problemy z układem trawiennym

        Lucerna



Działanie:


liść lucerny zawiera szerokie spektrum składników odżywczych, w tym znaczne ilości białka, witamin i minerałów śladowych, błonnika oraz chlorofilu, który służy jako przeciwutleniacz w krwiobiegu.  Lucerna jest także stosowana na pobudzenie trawienia i apetytu.



Przeciwwskazania i skutki uboczne:



Nasiona lucerny nie powinny być spożywane ze względu na obecność toksycznych substancji.
Lucernę najlepiej jest stosować w postaci kapsułek lub naparu.




     Rozmaryn

Działanie: 


Rozmaryn stymuluje centralny układ nerwowy i krążenie, co korzystnie wpływa na niskie ciśnienie krwi. Może być także stosowany w formie olejku miejscowo do łagodzenia bólu związanego z zapaleniem stawów.



Jak stosować?



W postaci naparu, nalewki i suszonej jako dodatek do jedzenia.




Efekty uboczne:



Nie wolno stosować w nadmiernych ilościach. Rozmaryn nie powinien być podawany zwierzętom młodym, zwierzętom w ciąży oraz zwierząt cierpiących na padaczkę.



Preparaty dla zwierząt zawierające rozmaryn


Hepachol - syrop dla psów i kotów ułatwiający trawienie.

Hilton Herbs Veteran- mieszanka ziołowa dla psów starszych









Imbir



Imbir to jedno z najbardziej uniwersalnych ziół stosowanych od wieków.



Działanie:



Imbir jest doskonałym lekiem hamującym wymioty i  zwalczającym nudności. Doskonale nadaje się na do walki z chorobą lokomocyjną. Zwiększa także wchłanianie oraz eliminuje gazy i wzdęcia, szczególnie niebezpieczne dla psów i kotów. Imbir pobudza także krążenia.



Jak stosować?



Imbir można stosować w postaci naparów, nalewek oraz w postaci suszonej.



Efekty uboczne


Nie stosować u zwierząt z problemami z krzepnięciem krwi.




Nagietek



Tylko głęboko pomarańczowe kwitnące Calendula officinalis mają właściwości lecznicze, które sprawiają iż nagietek to tradycyjny środek stosowany powszechnie w chorobach skóry. Dzięki obecności fitozwiązków nagietek jest doskonałym środkiem przyspieszającym gojenie ran i otarć.



Działanie:


Nagietek ma silne działanie antybakteryjne, a nalewki oraz herbaty mogą być pomocne w walce z alergiami pokarmowymi, zapaleniem żołądka oraz w problemach z jelitami. Nagietek zmniejsza stan zapalny, wspomaga trawienie i zapobiega nadmiernemu rozwojowi drożdży.



Jak stosować:



W postaci herbat, nalewek, okładów, balsamów oraz maści.



Efekty uboczne



Nie stwierdzono



Preparaty dla psów i kotów zawierające nagietek




cdVet Toxisan- preparat detoksykacyjny dla psów i kotów

cdVet Lauf-fit- preparat wspierający układ kostny i mięśniowy psów







Rumianek



Jedno z najpowszechniej stosowanych ziół, ze względu na swoje szerokie działanie lecznicze.



Działanie:

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest doskonałym lekiem na stres oraz alergię.

Rumianek charakteryzuje słodko-gorzki smak, a substancje w nim zawarte stymulują wydzielanie soków żołądkowych oraz ma działanie przeciwskurczowe, dzięki czemu doskonale nadaje się do stosowania w chorobach wątroby oraz układu pokarmowego.



Jak korzystać?


W postaci herbaty, olejku, wyciągu


Efekty uboczne



Rumianek jest jednym z najbezpieczniejszych ziół, jednak niektóre zwierzęta mogą być na niego uczulone.  Rumianek zawiera naturalne substancje rozcieńczające krew, dlatego nie powinien być stosowany, gdy Twój pupil zażywa leki zmniejszające krzepliwość krwi.



Preparaty dla psów i kotów zawierające nagietek








cdVet Harnwegemix- preparat wspomagający funkcje układu moczowego

Fortan Algi morskie i skrzyp polny- preparat witaminowy

cdVet ArthroGreen- preparat na stawy dla psów i kotów








Ptasie ziele/Gwiazdnica




Działanie:



Ptasie ziele jest znane ze zdolności leczenia stanów zapalnych oraz jako środek kojący na podrażnienia, oparzenia, ropnie i czyraki.

Najważniejszą jednak zaletą Ptasiego ziela jest to iż jest on naturalnym środkiem pomagającym w wydalaniu kulek włosowych. Ma także łagodne działanie przeczyszczające.



Jak stosować?



Ptasie ziele może być dodawane bezpośrednio do pokarmu, można je także stosować w postaci okładów, balsamów oraz herbat



Efekty uboczne:



Ogólnie ptasie ziele jest bezpiecznym ziołem, jednak duże ilości mogą mieć działanie silnie przeczyszczające. Należy także sprawdzać, czy nie zostało ono zanieczyszczone herbicydami, ponieważ uwielbia rosnąć wśród znienawidzonych przez ludzi chwastów.






Koper Włoski



Koper włoski jest głównie znany miłośnikom gotowania. Wszystkie części kopru włoskiego są jadalne. 


Działanie:


Koper włoski poprawia przede wszystkim trawienie, pomaga leczyć bóle brzucha, wzdęcia i gazy, a jego smak jest bardziej akceptowany przez zwierzęta niżnp. smak anyżu.

Olej z kopru łagodzi bóle mięśni.


Jak stosować:


W postaci naparu ziołowego: 1 szklanka wody na łyżeczkę pogniecionych nasion.



Efekty uboczne:


Koper nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych, jeśli stosowany jest w postaci naparu lub jako dodatek kulinarny. Olejków należy unikać u kotów oraz zwierząt w ciąży i karmiących.







Szałwia lekarska



Szałwia znana jest jako dodatek do potraw, ale także jest nieoceniona w leczeniu ziołami. 


Substancje lecznicze


Liście szałwii zawierają od 2,5-3% olejku lotnego, który zawiera: tujon, cyneol, kamforę i pinen. Ponadto szałwia zawiera garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, gorycze, duże ilości witaminy B1 (ok. 850 mg%), witaminy PP oraz karoteny (witaminy A) oraz duże ilości witaminy C.


Działanie


poprawia pracę układu trawiennego
obniża poziom cukru we krwi
ma działanie odkażające (można ją stosować na ropiejące i trudno gojące się rany)



Jak stosować?


W postaci naparów oraz okładów.




Efekty uboczne



Szałwia nie powinna być stosowana u zwierząt w postaci olejku, ponieważ może on powodować podrażnienia, dodatkowo szałwia w dużych ilościach ma działanie odurzające i nie powinna być stosowana zbyt długo. Szałwia nie jest także zalecana zwierzętom w ciąży i karmiącym.




Preparaty dla psów i kotów zawierające szałwię




cdVet BronchialVital - preparat wspomagające funkcje układu oddechowego









Chmiel



Chmiel zwykle kojarzy nam się tylko z piwem, jednak ma on szerokie zastosowanie w leczeniu oraz w kosmetyce, ponieważ zawiera wiele bardzo cennych olejków eterycznych, garbników oraz fitozwiązków.



Działanie 
 

Chmiel ma przede wszystkim działanie uspokajające, kojące nerwy i rozluźniające mięśnie. Dzięki obecności gorzkich olejków pobudza także apetyt i poprawia trawienie.



Jak stosować?


W postaci herbaty lub nalewki



Efekty uboczne


Ze względu na obecność najsilniejszego ze wszystkich roślinnych estrogenów- penylnargerinu należy uważać w podawaniu zwierzętom. Nie należy stosować u zwierząt młodych, w ciąży, karmiących oraz z problemami z otyłością.



Jeśli podajesz napar z chmielu psu lub kotu przed jakimkolwiek zabiegiem wymagającym narkozy poinformuj o tym lekarza weterynarii!








Krwawnik Pospolity




Krwawnik pospolity jest najstarszym znanym ziołem do zwalczania gorączki. Przyspiesza także gojenie ran.



 
Działanie
przeciwgorączkowe
przeciwzapalne
odkażające
odtruwające organizm


Jak stosować?



W postaci suchych i świeżych ziół, naparów, nalewek. Nie zaleca się podawania zwierzętom w postaci herbaty, ponieważ jest strasznie gorzka.





Preparaty dla zwierząt zawierające krwawnik




cdVet BronchialVital - preparat wspomagające funkcje układu oddechowego


Hilton Herbs Mobility - preparat na stawy oraz usprawniający układ krążenia




Pamiętaj, aby przed zastosowaniem ziół zapoznać się ze skutkami ubocznymi i najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii!

Zioła na problemy z drogami moczowymi

Jak sami weterynarze przyznają zapalenia pęcherza i choroby układu pokarmowego szczególnie u kotów stają się coraz większą plagą. Wiele ziół jest naturalnymi lekami działającymi moczopędnie i przeciwzapalnie. Z powodzeniem można je także stosować u zwierząt. Poniżej przedstawiam listę i opisy niektórych z nich.





Mniszek pospolity




Roślina pospolita w całym kraju, łatwo ją można spotkać na łąkach, trawnikach, nieużytkach i miedzach. Kwitnie żółto, a po przekwitnięciu tworzą się tzw. "dmuchawce".
Mniszek jest popularny w strefie klimatu umiarkowanego obu półkul. W Polsce zaczęto dla celów leczniczych roślinę tę uprawiać.
Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)Geneza nazwy mniszek jest następująca: po oderwaniu się nasion pozostaje łodyga, która przypomina ogoloną głowę mnicha. Nazwa mlecz powstała od białego soku, jaki wypływa z łodygi i liści po ich przerwaniu.



Inne nazwy: mleczaj, męska stałość, brodawnik, podróżnik mieczowaty, lwi ząb, wilczy ząb, pąpawa, wole oczy, wołowe oczy, mlecz.




Surowce lecznicze: korzeń i kwiat mniszka,  liście.







Substancje lecznicze



Korzenie - trójterpeny, substancje gorzkie, fitosterole, wielocukry, pektyny, substancje żywicowe, aminy, kwasy organiczne i witaminy: A, B1, C, D.
Kwiaty są bogate w karotenoidy, flawonoidy, zawierają także ślady olejku eterycznego, trójterpeny i cukry.




Działanie


  • żółciopędne
  • moczopędne
  • żołądkowe


Korzenie mniszka pobudzają wątrobę do wytwarzania żółci i ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy, likwidują bowiem skurcze mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych.



Znoszą bóle w drogach moczowych, działają moczopędne, co sprzyja wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Mniszek jest więc korzystny w leczeniu i zapobieganiu powstawania złogów (zwłaszcza szczawianowych i fosforanowych) w drogach moczowych, co jest częstą dolegliwością kotów.


Goryczki z korzeni mniszka zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie pokarmów.


Uważa się, że mniszek obniża poziom cukru we krwi i jest cennym lekiem w przypadkach łagodnej cukrzycy w początkowych stadiach.



Kwiaty mniszka działają podobnie jak korzenie, ale wykazują jeszcze silniejsze działanie moczopędne i przeciwzapalne. Dodatkowo posiadają bardzo dużo lecytyny, która działa korzystnie w przypadku problemów z wątrobą.


Liście mniszka są bogatym źródłem witaminy A i C (witaminy A mają więcej niż marchew).




Efekty uboczne



Mniszek może nasilać dolegliwości żołądkowe w przypadku nadkwaśności soku żołądka, tak jak inne surowce goryczowe. Nie powinien być także podawany zwierzętom z kłopotami jelitowymi lub niedrożnością jelit.




Preparaty dla psów i kotów zawierające mniszek pospolity






Hilton Herbs Veteran- mieszanka ziołowa dla psów starszych

CdVet Senior Cat i Senior Dog  - preparat wzmacniający psy i koty w starszym wieku

cdVet Agili-Dog- preparat witaminowy i wzmacniający dla psów







Głóg


 W od tysięcy lat w zielarstwie stosowane są powszechnie owoce głogu jako doskonały środek na serce. 




Działanie


moczopędne
ściągające


Wiele badań potwierdziło, że głóg ma bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Rozszerza naczynia wieńcowe oraz poprawia natlenienie krwi, ma także zdolność normalizacji ciśnienia krwi oraz jest pomocny przy problemach z trawieniem.




Jak stosować?



W postaci świeżych lub suszonych owoców, nalewek, wywarów i herbat.


Efekty uboczne


Głóg uznawany jest za zioło bezpieczne i nie stwierdzono skutków ubocznych.








Prawoślaz lekarski



Prawoślaz jest szczególnie ceniony dzięki dużej zawartości śluzu oraz pektyn






Działanie




wykrztuśne
moczopędne 
osłonowe na żołądek




Jak stosować?


W postaci herbat, nalewek o niskiej zawartości alkoholu, na świeżo lub jako suszone zioło.






Efekty uboczne


Prawoślaz jest rośliną, której bezpieczeństwo dla zwierząt i ludzi zostało potwierdzone przez wiele lat stosowania. Nie powinno się przyjmować leków podczas stosowania prawoślazu.




Preparaty dla psów i kotów zawierające prawoślaz



Hilton Herbs Gastri X- preparat dla psów poprawiający trawienie 

Hilton Herbs Digest Plus- preparat zalecany do stosowania po terapii antybiotykami





Skrzyp Polny




Skrzyp polny jest ogromnym źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki i jest powszechnie stosowany w leczeniu. Ziele skrzypu jest cennym źródłem flawonoidów, potasu i krzemu.



Działanie:


Skrzyp polny ma działanie przeciwbakteryjne, remineralizujące i regenerujące. Najczęściej stosowany jest w leczeniu zapalenia dróg moczowych oraz w chorobach układu pokarmowego. Krzemionka zawarta w zielu w połączeniu z potasem i flawonoidami działa moczopędnie.


Regularne picie naparu ze skrzypu pomaga w detoksykacji organizmu.



Jak stosować?



W postaci naparu lub herbatki.





Efekty uboczne


 Długotrwałe stosowanie skrzypu polnego może prowadzić do niedoborów witaminy B1, dlatego podczas kuracji powinna być suplementowana.


Nie powinno się go także podawać zwierzętom z niewydolnością serca oraz nerek.



Preparaty dla psów i kotów zawierający skrzyp polny



cdVet Harnwegemix- preparat wspomagający funkcje układu moczowego






Nawłoć



Nawłoć to szczególnie ceniona roślina wspomagająca leczenie dróg moczowych oraz leczenie trudno gojących się ran.





Działanie



Dzięki obecności flawonoidów i saponiny surowiec nawłoci działa moczopędnie, a ze względu na obecność dużej ilości garbników i częściowo fenolokwasów działa ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, a także przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a nawet przeciwkrwotocznie zapobiegając nadmiernej łamliwości naczyń włosowatych.


Ponadto surowiec ma zastosowanie w nieżytach przewodu pokarmowego, nadmiernej fermentacji jelitowej, drobnych krwawieniach w przewodzie pokarmowym i biegunkach.




Efekty uboczne



Nie powinno się stosować w przypadku niewydolności serca oraz nerek






Preparaty dla psów i kotów zawierające nawłoć





cdVet Toxisan- preparat detoksykacyjny dla psów i kotów







Lukrecja




 Lukrecja to naturalna alternatywa dla hydrokortyzonu i jest stosowana w wielu preparatach, aby uaktywnić i wzmocnić działanie innych ziół.




Działanie



Lukrecja zmniejsza wytwarzanie wolnych rodników, zmniejsza zapalenie. Jej właściwości szczególnie przydatne są w leczeniu zapalenia dróg moczowych oraz w leczeniu podrażnienia jelit.



 Jak stosować?



W ziołolecznictwie stosuje się korzeń lukrecji w postaci świeżej lub suszonej. Można z niego także robić nalewki oraz herbaty.




Efekty uboczne



Kluczem do bezpiecznego stosowania lukrecji jest umiar. Korzeń lukrecji  może podnieść ciśnienie krwi. Nie powinien być stosowany u zwierząt z problemami serca, chorobami nerek lub cukrzycą. 




Preparaty dla psów i kotów zawierające lukrecję





cdVet MediBronchial- preparat wspomagający drogi oddechowe dla psów i kotów



cdVet Geburtshilfe-Mischung - preparat dla psów i kotów wspomagający poród







Pokrzywa



Pokrzywa najczęściej uważana jest za chwast, jednak jest to bardzo cenne zioło. Pokrzywa jest prawdziwą skarbnicą aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Pokrzywa zawiera:

 
  • wapń, fosfor, żelazo, siarkę, potas, potas, jod, sód
  • witaminy: A, K, B2, C
  • związki aminowe, garbnikowe, kwas pantotenowy, kwas organiczny (mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, chlorofil, serotoninę, histaminę, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy.





Działanie


Pokrzywa posiada właściwości moczopędne, dlatego jest niezastąpiona w leczeniu schorzeń układu moczowego. Przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie.


Pokrzywa pobudza apetyt, ułatwia przemianę materii oraz oczyszcza układ trawienny, dzięki czemu można ją podawać w chorobach wątroby, biegunkach oraz nieżytach jelit.


Pokrzywa jest także stosowana w postaci okładów, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze.





Jak stosować?



Pokrzywę najczęściej stosuje się w postaci naparu




Efekty uboczne


Przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić reakcje alergiczne.






Preparaty dla psów i kotów zawierające pokrzywę






Hilton Herbs Veteran- mieszanka ziołowa dla psów starszych

Hilton Herbs Immunity Plus- preparat stymulujący układ odpornościowy

CdVet Senior Cat i Senior Dog  - preparat wzmacniający psy i koty w starszym wieku

cdVet Toxisan- preparat detoksykacyjny dla psów i kotów
 
cdVet MediBronchial- preparat wspomagający drogi oddechowe dla psów i kotów

cdVet Herz-Agil - preparat wspomagający układ krążenia


cdVet Fit B.A.R.F Sensitive 

cdVet Fell und Haut Vital - preparat witaminowy









Przykładowe przepisy ziołowe na zapalenie pęcherza dla psów i kotów





Napar ze skrzypem i pokrzywą





 Składniki


Ziele skrzypu polnego 20 g
Ziele pokrzywy zwyczajnej 20g
Kłącze perzu 10-15 g
Nasiona babki płesznik (rozdrobnione) 10 g 





Przygotowanie



Wsypujemy wszystkie składniki do pojemnika i intensywnie mieszamy. Z powstałej mieszanki bierzemy jedną płaską łyżeczkę i zalewamy wrzącą szklanką wody, następnie odcedzamy i podajemy małe ilości.






Herbatka z nawłocią




Składniki 


Ziele nawłoci 25 g
Korzeń lukrecji gładkiej 10-12 g
Ziele krwawnika 15 g
Ziele skrzypu polnego 15 g
 


Przygotowanie:


Wsypujemy wszystkie zioła do pojemnika i intensywnie mieszamy. Z powstałej mieszanki nabieramy jedną płaską łyżeczkę i zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy około 10-15 minut, odcedzamy i podajemy małe ilości 2x dziennie.





Napar z głogu



Jedną płaską łyżeczkę zmiażdżonych owoców głogu zalać jedną szklanką wody i podgrzewać pod nakryciem, nie dopuszczając do wrzenia, przez 20 minut. Odstawić dla lepszego wyługowania surowca i ostudzić. Przecedzić i podawać małe ilości dwa razy dziennie.








Herbatka ze skrzypu polnego







1 płaską łyżeczkę suszonego ziela skrzypu polnego zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Parzymy pod przykryciem następne 10 minut, przecedzamy i podajemy małe ilości 2-3 razy dziennie.



Żurawina



Aby chronić drogi moczowe swojego pupila możesz także dodawać do jego pożywienia suszone oweoce żurawiny.



UWAGA!


Naparów i herbatek nie należy przechowywać dłużej niż 1 dzień.

Przed zastosowaniem naparu najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem weterynarii i przeczytać skutki uboczne działania niektórych ziół.

W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunek lub innych niepożądanych objawów należy zaprzestać podawania.




Zioła w służbie dla zwierząt

 ZIOŁA W LECZENIU ZWIERZĄT



Wiele razy będąc na spacerze przechodzimy obok wielu roślin, które wydają nam się tak pospolite, że aż ich nie zauważamy. Jednak duża część z tych pospolitych „chwastów” ma właściwości lecznicze znane od wieków. 

W dzisiejszych czasach przyzwyczajeni do syntetycznych tabletek często zapominamy, że natura sama dostarcza nam leków. O leczniczych właściwościach roślin najlepiej wiedzą… - zwierzęta! 


Zanim jeszcze rodzaj ludzki pojawił się na ziemi zwierzęta już umiały korzystać z niektórych roślin, które przynosiły im ukojenie w wielu schorzeniach. Psy i koty instynktownie zjadają niektóre zioła w przypadku, gdy np. mają niestrawność. Często widujemy swoje psy skubiące coś w trawie. 


O leczniczych właściwościach ziół nasi przodkowie dowiedzieli się obserwując dzikie zwierzęta.  Szczególnie ich uwagę przyciągnęły niedźwiedzie, które zdawać się może najlepiej znają runo leśne i doskonale umieją z niego korzystać.  Wilki oraz dzikie koty od których wywodzą się nasi pupile także często w przypadku złego samopoczucia sięgają po zioła, które są naturalnym i nieobciążającym organizmu sposobem na leczenie.



Wiele mieszanek ziołowych na takie schorzenia jak robaki, lekkie zapalenia pęcherza, alergie, podrażnienia i przeziębienia można bezpiecznie przyrządzać w domu samemu.



Zalety stosowania ziół:


  • niezawodność w chorobach przewlekłych,
  • ogromne bogactwo witamin, enzymów, mikroelementów, biokatalizatorów i innych,
  • dobra tolerancja,
  • odpowiednio dobrane i stosowane nie wykazują skutków ubocznych.

Zaletą ziół jest przede wszystkim to iż działają całościowo na organizm przywracając równowagę. Działanie kompleksowe polega na „wyciszaniu” niektórych organów przy jednoczesnym „pobudzaniu” innych.



Rośliny można stosować zapobiegawczo oraz wspomagająco w wielu chorobach.




W jakiej postaci najczęściej występują zioła?




     Świeże zioła


Zalety:

Świeże zioła mają  największą wartość leczniczą dla zwierząt
Twój pupil z domowego zielnika będzie mógł skubać to, co w danym momencie jest mu potrzebne



2.      Suszone części ziół


Mogą być drobno mielone lub w całości. Drobno mielone można wymieszać bezpośrednio z karmą, natomiast z całych części często robi się napary lub można rozdrobnić je w moździerzu.



Zalety:

Suszone zioła są łatwe w podawaniu (najczęściej się je zaparza) i nie wymagają wysiłku.
Za pomocą suszów możesz skomponować mieszankę dokładnie dopasowaną do dolegliwości Twojego zwierzęcia.
Najbezpieczniejsza forma podawania ziół zwierzętom



Ekstrakty, Nalewki, Wywary



Jak powstają?



Nalewki przyrządza się poprzez zalanie ziół alkoholem lub wodą, zazwyczaj na okres kilku tygodni, a następnie przefiltrowanie nalewki. Nalewki przechowuje się zwykle w ciemnych butelkach, przy czym okres ich trwałości wynosi do dwóch lat. 

Napary robi się tak, jak herbatę, z liści i kwiatów ziela. 

Wywary są przygotowywane poprzez gotowanie w wodzie twardych części roślin, takich jak kora, korzenie i jagody. Płyn jest klarowany i konsumowany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Są one drugą po całych ziołach najbezpieczniejszą formą dostarczenia ziół pupilom. Taki wywar można także dodać do pożywienia.


Zalety:


Ekstrakty z ziół są bezpieczną i łatwą formą podawania ziół. Wystarczy dodać zalecaną ilość kropel do pożywienia zwierzęcia i dokładnie wymieszać.



Wady: 


Nalewki zawierają dużą ilość alkoholu ok. 90-96% (jednak zwykle podaje się parę kropel, więc nie jest to niebezpieczne dla zdrowia)




Zioła w kapsułkach:


Są to zmielone zioła zapakowane do żelatynowych kapsułek.




Zalety:

 
Łatwy sposób podawania pupilowi. Można je ukryć w jakimś smakołyku.
Oszczędność czasu


Wady:

Ich wchłanianie może być utrudnione względu na to iż psy i koty mają krótki układ pokarmowy i czas wchłaniania substancji z kapsułki/tabletki jest niewystarczający.



Substancje czynne występujące w ziołach



http://www.portalhodowcy.pl/






O czym należy pamiętać zaczynając przygodę z naturalnym leczeniem za pomocą własnoręcznie komponowanych mieszanek ziołowych?



  •  Koty są o wiele bardziej wrażliwe niż psy na substancje zawarte w roślinach, dlatego podanie już niewielkich ilości wywołuje pożądanie działanie.
  •  Koty zwykle bardzo źle reagują na aromaterapię, dlatego nie powinno się jej stosować
  • Zaczynając stosować zioła stosuj na początku minimalne ilości i obserwuj swojego pupila zanim zdecydujesz się podać całą dawkę.
  •   Przed zastosowaniem danego zioła dokładnie zapoznaj się z jego charakterystyką, a szczególnie z przeciwwskazaniami do jego stosowania.
  • W sytuacji, gdy Twój kot lub pies ma zdiagnozowaną poważną chorobę przed zastosowaniem terapii ziołowej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. (także, gdy zwierzak przyjmuje jakieś leki)
  • Ziół nie powinno się łączyć z syntetycznymi lekami bez konsultacji z lekarzem weterynarii
  • W przypadku ciąży i karmienia należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zioła wywołują skurcze macicy.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skonsultuj się z zaufanym weterynarzem



Jak często należy stosować zioła?



Na początku najlepiej stosować 1-2 razy dziennie. W przypadku, gdy wiemy iż nasz zwierzak dobrze toleruje dany preparat częstość podawania można zwiększyć do 3 razy dziennie.



Czy wszystkie rośliny są bezpieczne dla zwierząt?



Teoretycznie wszystkie zioła stosowane przez ludzi są bezpieczne dla zwierząt, jednakże istnieje szereg roślin, które źle zastosowane mogą zaszkodzić psom i kotom, więc należy zawsze przeczytać skutki uboczne stosowania danego zioła. 

Koty są szczególnie wrażliwe na niektóre rośliny, które dla innych zwierząt nie stanowią problemu.  Niektóre zioła nie mogą być także stosowane w szczególnych okresach życia zwierząt takich jak ciąża (wywołanie przedwczesnych skurczów) oraz karmienie.

Dodatkowo zioła nie powinny być stosowane z lekami syntetycznymi, ponieważ mogą wzmagać  lub osłabiać ich działanie. W takich sytuacjach należy spytać się o radę weterynarza.

Nieumiejętnie podane zioła  (w zbyt dużych dawkach) powszechnie uznawane za bezpieczne mogą także powodować szereg niekorzystnych dolegliwości oraz mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Mimo tych wszystkich środków ostrożności  99% zwierząt reaguje bardzo pozytywnie na terapię ziołami i nie ma z nią najmniejszych problemów. Wystarczy, że będziesz stosował zioła według przeznaczenia oraz dokładnie zapoznasz się z działaniem, dawkowaniem oraz skutkami ubocznymi.




Polecamy stosować sprawdzone mieszanki ziołowe produkowane specjalnie dla zwierząt, które można znaleźć w naszym sklepie